Antena 3 CNN Sport Tenis Dezastru pentru Simona Halep, la Wuhan. A avut meciul în mână

Dezastru pentru Simona Halep, la Wuhan. A avut meciul în mână

30 Sep 2015   •   15:53

Simona Halep a ratat calificarea în sferturile de finală ale turneului de la Wuhan. Sportiva din România a cedat cu 3-6, 6-3, 5-7 în faţa britanicei Johanna Konta, care o va întâlni în sferturile de finală pe Venus Williams.

Simona Halep părea că s-a desprins în învingătoare în setul decisiv, ducând scorul la 5-1, însă britanica a revenit spectaculos şi a câştigat următoarele 6 gameuri şi, implicit, partida.

Partida a durat două ore şi 18 minute. Pentru participarea în optimi, Halep va fi recompensată cu 26.000 de euro şi cu 105 puncte WTA.

Simona Halep - Johanna Konta LIVE. 3-6, 6-3, 5-7 :
Johanna Konta a răsturnat situaţia în meci şi şi-a adjudecat victoria.

Simona Halep - Johanna Konta LIVE. 3-6, 6-3, 5-5 :
Konta îşi câştigă serviciul şi apoi face 30-0, 40-15 pe serviciul lui Halep. Simona a salvat prima minge de break, însă nu a putut opri revenirea senzaţională a britanicei.

Simona Halep - Johanna Konta LIVE. 3-6, 6-3, 5-3 :
Britanica îi dă emoţii Simonei şi reuşeşte breakul.

Simona Halep - Johanna Konta LIVE. 3-6, 6-3, 5-2 :
Simona Halep supravieţuieşte mai multor mingi de break ale britanicei şi reuşeşte să îşi păstreze serviciul. Johanna luptă până în ultima clipă.

Simona Halep - Johanna Konta LIVE. 3-6, 6-3, 4-1 : Simona Halep reuşeşte un nou break şi serveşte pentru 5-1.

Simona Halep - Johanna Konta LIVE. 3-6, 6-3, 2-0 :
Simona Halep îşi câştigă serviciul şi se desprinde la două gameuri avans în setul decisiv.

Simona Halep - Johanna Konta LIVE. 3-6, 6-3, 1-0 :
Simona Halep a făcut break.

Simona Halep - Johanna Konta LIVE. 3-6, 6-3:
Simona Halep şi-a câştigat serviciul şi a egalat situaţia la seturi. Românca mai are doar de un set până la sferturile de finală, unde va juca cu Venus Williams.

Simona Halep - Johanna Konta LIVE. 3-6, 5-3:
Britanica a reuşit să câştige două puncte consecutiv şi i-a dat emoţii Simonei Halep. Românca a făcut 5-3 şi mai are un punct până să facă 1-1 la seturi.

Simona Halep - Johanna Konta 3-6, 4-1: Revenire spectaculoasă a Simonei Halep. Numărul 2 WTA conduce cu 4-1 în setul secund şi pare să relanseze partida.

SImona Halep - Johanna Konta 3-6: Simona Halep are probleme în optimile turneului WTA de la Wuhan, China.
Românca, principala favorită a turneului, a pierdut primul set în faţa sportivei Johanna Konta, venită din calificări, scor 3-6.