Antena 3 CNN Sport Tenis Irina Begu, victoria carierei la Madrid

Irina Begu, victoria carierei la Madrid

03 Mai 2016   •   00:21

Jucătoarea română de tenis Irina Begu a reuşit o victorie extraordinară în faţa jucătoarei spaniole Garbine Muguruza, cu 5-7, 7-6 (4), 6-3, luni seara, în runda a doua a turneului WTA Premier de la Madrid, dotat cu premii totale de 4.771.360 dolari, scrie agerpres.ro.

Begu (25 ani, 34 WTA) a reuşit să se impună la capătul unui meci de două ore şi 42 de minute, cu multe răsturnări de scor, în faţa numărului patru mondial. Duminică Begu a avut nevoie de două ore şi 32 de minute pentru a o eliminat pe Eugenie Bouchard.

Irina a avut un început excelent de meci, a condus cu 3-0, 4-1 şi 5-3, dar a pierdut primul set cu 5-7. În setul al doilea, românca a condus cu 5-2, dar Muguruza a întors scorul, 5-6, însă Begu a dus actul secund în tiebreak, unde s-a impus cu 7-4.

În decisiv, Irina a condus cu 2-0, apoi iberica a întors scorul, 2-3, dar Begu a mai reuşit un tur de forţă, cu patru ghemuri consecutive câştigate, ultimul pe serviciul jucătoarei spaniole, care a comis două duble greşeli consecutive.

Irina Begu s-a calificat în optimi şi şi-a asigurat un cec de 59.490 de euro şi 120 de puncte WTA.