Rafael Nadal a oferit o nouă dovadă că se află în formă maximă la New York, după ce l-a învins pe Feliciano Lopez şi s-a calificat în sferturile de finală ale turneului US Open.
Tenismanul numărul unu în lume s-a impus cu 6-3, 6-4, 6-4 şi îl va întâlni în turul următor pe Fernando Verdasco, care a trecut dramatic de David Ferrer, revenind de la 0-2 la seturi, recuperând un break în setul decisiv şi apoi revenind de la 1-4 în tie-break. Favoritul numărul opt a trecut de conaţionalul său cu 5-7, 6-7, 6-3, 6-3, 7-6.
Un meci greu a avut şi Stanislas Wawriknka a avut şi el un meci dificil, dar şi-a asigurat o întâlnire în sferturi cu Mikhail Youzhny. Wawrinka s-a impus cu 7-6, 6-7, 7-5, 4-6, 6-4 şi merge alături de Federer în următorul tur, fiind pentru prima oară când Elveţia are doi reprezentanţi în sferturile unui turneu de Mare Şlem.
Rusul Youzhny, cap de serie numărul 12, l-a învins pe spaniolul Tommy Robredo cu 7-5, 6-2, 4-6, 6-4.
La feminin, campioana en-titre Kim Clijsters a trecut de australianca Samantha Stosur cu 6-4, 5-7, 6-3 şi o va întâlni în semifinale pe Venus Williams, care a trecut de Francesca Schiavone cu 7-6, 6-4.
Antena3.ro
Nadal s-a calificat în sferturile US Open fără să piardă vreun set
-
Ion Ţiriac: Este foarte important Nadal, dar nu mă voi sinucide dacă nu va veni la turneul de la Madrid
13 Mai, 17:54 | 4 comentarii -
Un australian, locul 340 ATP, a depăşit recordul de viteză pe serviciu, deţiut de croatul Karlovici
12 Mai, 17:06 | 0 comentarii -
Gilles Simon a câştigat pentru a treia oară turneul BRD Năstase Ţiriac Trophy
30 Apr, 11:05 | 0 comentarii -
GSP.roCe l-a impresionat pe Bute la cîntarul oficial: "A fost incredibil"
-
Horia Tecău, campion la București, alături de Robert Lindstedt: ”E un sentiment extraordinar să câștig acasă”
28 Apr, 22:32 | 1 comentarii
* Comentariile care contin limbaj vulgar vor fi suspendate
vezi articolul in HTML5






Rafa, iti doresc , in continuare, o activitate , cel putin tot asa de valoroasa. Mult succes si multa sanatate .