Antena 3 CNN Sport Tenis Perechea formată din Irina Begu și Andreea Mitu a câștigat trofeul BRD Bucharest Open

22 Iul 2018   •   18:18

Perechea română formată din Irina Begu şi Andreea Mitu a câştigat, duminică, trofeul în proba de dublu a turneului de tenis BRD Bucharest Open, după ce a învins în finală cuplul Danka Kovinic (Muntenegru)/Maryna Zanevska (Belgia) cu scorul de 6-3, 6-4.

Jucătoarele române au intrat foarte motivate în meci şi au câştigat pe serviciul adversarelor încă din primul ghem al întâlnirii. Ele şi-au păstrat avantajul deşi cuplul Kovinic/Zanevska a avut 3 mingi de break în ghemul al patrulea. Ba mai mult, s-au distanţat la 5-2, însă pe fondul unei relaxări a româncelor, Kovinic şi Zanevska au reuşit primul lor break. Begu şi Mitu s-au trezit la timp şi au închis setul pe serviciul adversarelor după 37 de minute de joc.

Begu şi Mitu au făcut 2 duble greşeli în acest meci, faţă de cele 4 ale adversarelor, şi au reuşit 2 aşi, faţă de cei 3 ai cuplului Kovinic/Zanevska.

Din cele cinci ediţii de până acum ale turneului, trei au fost câştigate de perechi române: Elena Bogdan/Alexandra Cadanţu (2014), Irina Begu/Raluca Olaru (2017) şi Irina Begu/Andreea Mitu (2018).

Sursă: Agerpres