Antena 3 CNN Sport Tenis Simona Halep, învinsă de Samantha Stosur la Roland Garros, într-un meci început duminică

31 Mai 2016   •   16:54

Partida dintre Simona Halep și Samantha Stosur, începută duminică și întreruptă din cauza ploii la scorul de 5-3 pentru româncă în primul set, s-a reluat la Roland Garros.

Simona a pierdut primul set, 6 - 7, după ce în tie-break Stosur a câștigat la zero.

În setul doi, Simona era condusă cu 3 - 2 când organizatorii au fost determinați din nou să oprească meciul, din cauza ploii.

Întreruperea partidei a echivalat cu ruperea ritmului Simonei Halep, care duminică făcuse un prim set excelent și era favorită la câștigarea partidei.

Partida s-a reluat pentru a doua oară în jurul orei 16.30, ora României. Nici după a doua întrerupere însă Halep nu și-a revenit, cedând pe serviciul adversarei și apoi câștigând cu greu propriul serviciu, pentru 3-4. Stosur a făcut apoi 5-3 pe propriul serviciu și a încheiat meciul cu un break lejer.