Antena 3 CNN Sport Tenis Simona Halep A CÂŞTIGAT turneul BRD Bucharest Open

Simona Halep A CÂŞTIGAT turneul BRD Bucharest Open

13 Iul 2014   •   18:57
Jucătoarea de tenis Simona Halep, principala favorită a competiţiei şi locul 3 WTA, a câştigat, duminică, prima ediţie a BRD Bucharest Open, după ce a învins-o, în finală, cu scorul de 6-1, 6-3, pe italianca Roberta Vinci, cap de serie numărul 2 şi poziţia 24 în ierarhia mondială.

"Vreau să o felicit pe Roberta Vinci pentru turneul făcut şi îi urez mult succes pe viitor. Le mulţumesc tuturor celor care au făcut posibil acest turneu. A fost un turneu incredibil, primul în România. Am fost puţin obosită, dar vă mulţumesc că m-aţi susţinut. Mulţumesc familiei şi prietenilor care mă susţin şi care m-au ajutat şi m-au îndreptat spre acest sport. Mulţumesc stafului meu pentru munca depusă. Mulţumesc lui Wim Fissette pentru suport. Mulţumesc federaţiei pentru că a reuşit să facă acest turneu. Sper ca şi anul viitor să existe acest turneu şi să-l câştig din nou. Mulţumesc România, mulţumesc românilor", a spus Halep.
Acesta este al optulea din titlu de simplu din carieră pentru Simona Halep, după succesele de la Nurnberg, 's-Hertogenbosch, Budapesta, New Haven, Moscova, Sofia (toate în 2013) şi Doha (2014).