Antena 3 CNN Sport Tenis Simona Halep dezvăluie de ce nu a putut să o învingă pe Serena Williams

Simona Halep dezvăluie de ce nu a putut să o învingă pe Serena Williams

08 Sep 2016   •   18:16

Simona Halep a dezvaluit care a fost momentul decisiv din meciul cu Serena Williams, ce a dus la infrangerea suferita in sferturile de finala de la US Open, scrie Ziare.com.

Sportiva noastra spune ca momentul psihologic din aceasta partida a fost primul game din setul decisiv, in care a ratat doua sanse de a face break.

"Am avut doua sanse de a face break, puteam lua game-ul si povestea meciului ar fi fost diferita", a spus Simona Halep intr-o conferinta de presa.

Apoi, Simona a detaliat ce ar fi trebuit sa faca dupa acest game pe care nu l-a castigat.

"Trebuia sa fiu mai agresiva. Ea a facut break imediat si apoi n-am mai putut face nimic", a completat Simona.

Simona Halep a fost invinsa de Serena Williams in sferturile de finala de la US Open, dupa un meci de mare lupta.

Ocupanta locului 1 WTA s-a impus in trei seturi, scor 6-2, 4-6, 6-3. Simona a evoluat insa foarte bine, intr-o partida in care diferenta s-a facut in mare masura datorita serviciului incredibil al americancei.

In schimb, Simona a impresionat prin puncte muncite, finalizate cu lovituri de exceptie ce au ridicat publicul in picioare.

Simona ramane insa cu performanta de a deveni prima jucatoare care reuseste un break in fata Serenei la US Open 2016 si prima care ii ia un set americancei.

Dupa acest rezultat, Simona va pleca acasa cu un cec in valoare de 450 de mii de dolari.