Antena 3 CNN Sport Tenis Simona Halep s-a calificat în semifinale la Montreal

Simona Halep s-a calificat în semifinale la Montreal

11 Aug 2018   •   08:15

Jucătoarea română de tenis Simona Halep, numărul unu mondial, s-a calificat, vineri, în semifinalele turneului WTA de la Montreal, dotat cu premii totale de 2,82 milioane dolari americani, după o victorie cu 7-5, 6-1 în faţa franţuzoaicei Caroline Garcia.

Halep (26 ani) s-a impus într-o oră şi 29 de minute în disputa cu numărul şase mondial (24 ani) şi va juca a patra sa semifinală consecutivă la Rogers Cup. În 2015 (Toronto) a abandonat în finala cu elveţianca Belinda Bencic, în 2016 (Montreal) a învins-o în finală pe americanca Madison Keys, iar în 2017 (Toronto) s-a înclinat în semifinala cu ucraineanca Elina Svitolina, după ce în sferturi trecuse chiar de Garcia, cu 6-4, 6-2.

Românca are acum 5-1 în meciurile directe cu Garcia, în faţa căreia a mai câştigat în 2018 în sferturi la Roma, cu 6-2, 6-3.

Halep a început cu break partida de vineri cu Garcia, dar apoi şi-a pierdut serviciul şi s-a mers cap la cap până la 5-5, când Simona a reuşit un nou break, încheind setul cu un ghem alb (7-5).

În actul secund, Garcia a început cu dreptul, la serviciu, dar apoi Halep a evoluat impecabil şi nu i-a mai lăsat nicio şansă, reuşind şase ghemuri la rând (6-1).

Niciuna dintre jucătoare nu a avut vreun as, fiecare a comis 4 duble greşeli, Halep a avut 19 winners, iar Garcia 16 mingi direct câştigătoare, românca făcând doar 12 erori neprovocate, faţă de 31 ale adversarei.

Halep şi-a asigurat un cec de 126.450 dolari şi 350 de puncte WTA, urmând să joace în penultimul act cu australianca Ashleigh Barty (22 ani, 16 WTA), cap de serie numărul 15, victorioasă în sferturi cu 6-3, 6-1 în faţa olandezei Kiki Bertens (26 ani, 18 WTA).