Antena 3 CNN Sport Tenis Simona Halep s-a calificat în sferturi la Cincinnati

Simona Halep s-a calificat în sferturi la Cincinnati

17 Aug 2018   •   21:01

Simona Halep, liderul WTA, s-a calificat, vineri, în sferturile de finală ale turneului de la Cincinnati, trecând în turul trei de sportiva australiană Ashleigh Barty, numărul 16 mondial şi favorită 16, pe care a învins-o săptămâna trecută şi în semifinale la Montreal.

Halep s-a impus cu scorul de 7-5, 6-4, într-o oră şi 29 minute.

Meciul ar fi trebuit să aibă loc noaptea trecută, dar a fost amânat din cauza ploii pentru astăzi, la ora 18.00. Chiar şi cu această amânare, confruntarea a început cu aproximativ jumătate de oră întârziere, tot din cauza ploii, scrie news.ro.

Simona Halep şi-a adjudecat primul set în 46 de minute, după ce a reuşit două break-uri, în timp ce adversara sa a reuşit un break. În setul al doilea, în care Halep a făcut break tot de două ori şi Barty tot o dată, pe final, când conducea cu 5-4, Darren Cahill a sfătuit-o pe româncă să nu se complice şi să fie pozitivă. Halep a câştigat setul doi în 43 de minute şi a obţinut calificarea în sferturile turneului.