Antena 3 CNN Sport Tenis Stan Wawrinka a urcat pe locul 4 ATP, după ce a cucerit trofeul la Roland Garros

08 Iun 2015   •   13:16

Elveţianul Stan Wawrinka a făcut un salt de 5 locuri în clasamentul ATP, după ce a cucerit trofeul la Roland Garros. Wawrinka, locul 9 ATP înainte de Openul francez, a câştigat al doilea său trofeu la un Grand Slam după ce l-a învins, duminică, în finală, pe liderul mondial, sârbul Novak Djokovici, scor 4-6, 6-4, 6-3, 6-4, după trei ore şi 12 minute.

Wawrinka a mai câştigat în cariera la seniori un singur turneu de Grand Slam, Australian Open, în 2014. El s-a mai impus anterior la Roland Garros, în 2003, însă la juniori. Titlul de duminică este al zecelea din cariera elveţianului şi al treilea din acest an, după cele de la Rotterdam şi Chennai.

În urma acestui rezultat, Wawrinka a urcat pe locul 4 ATP, în urma lui Djokovici, Federer şi Murray.