Antena 3 CNN Sport Tenis Vești bune pentru Simona Halep. Românca va încheia anul pe locul I WTA

Vești bune pentru Simona Halep. Românca va încheia anul pe locul I WTA

04 Oct 2018   •   11:56

Simona Halep va termina al doilea an consecutiv pe locul I WTA, indiferent de rezultatele pe care le va obţine, dacă va mai participa la vreo competiţie.Germana Angelique Kerber, locul 3 mondial, singura jucătoare ce putea să o depăşească în ierarhia WTA, a fost învinsă, joi, de chinezoaica Shuai Zhang, locul 45 WTA, în optimile de finală ale China Open.

Zhang s-a impus cu scorul de 6-1, 2-6, 6-0, după o oră şi 27 de minute de joc. Ea va evolua în sferturi cu japoneza Naomi Osaka, locul 6 WTA, scrie news.ro.

Halep a urcat în premieră pe locul I WTA la 9 octombrie 2017 şi de atunci s-a menţinut pe această poziţie, cu excepţia unei scurte perioade după Australian Open, când a pierdut finala şi poziţia de lider în favoarea Carolinei Wozniacki. Daneza nu avea şanse să o întreacă pe Halep, deoarece are de apărat titlul de la Turneul Campioanelor câştigat anul trecut şi premiat cu 1.375 de puncte WTA.