Antena 3 CNN Sport Tenis Victorie pentru Simona Halep. Românca s-a calificat în semifinale la Stuttgart

Victorie pentru Simona Halep. Românca s-a calificat în semifinale la Stuttgart

24 Apr 2015   •   16:45

Simona Halep s-a calificat în semifinale după ce a eliminat-o pe Sara Errani într-un meci care a durat o oră şi jumătate. În primul set meciul a fost echilibrat şi ambele jucătoarea au reuşit break. În acest set Simona a reuşit să fie mai sigură pe propriul serviciu şi astfel s-a impus. În al doilea set italianca a început mai bine şi a făcut break în primul game. Nu a durat mult şi Halep a revenit. La scorul de 5-4 Halep a făcut break-ul şi a cîştigat meciul.

În faza următoare, Halep va juca împotriva învingătoarei din partida Caroline Wozniacki (Danemarca), locul 5 WTA şi cap de serie numărul 4 - Carla Suarez Navarro (Spania), locul 10 WTA şi cap de serie numărul 8, meci care urmează să se dispute imediat. Calificarea în semifinale este recompensată la Stuttgart cu un cec în valoare de 28.601 de euro şi cu 185 de puncte WTA.