Alergie puternică, provocată de o vopsea de păr (VIDEO)
O adolescentă din Marea Britanie a ajuns la spital cu o alergie foarte gravă, după ce a folosit o vopsea de păr fără să citească instrucţiunile.
Abigail este o britanică de 15 ani care a încercat să-şi schimbe culoarea de păr acasă, cu o vopsea din comerţ. Nu era prima dată când îşi colora părul. De această dată, însă, ea avut o reacţie alergică foarte puternică şi periculoasă. Totul pentru că nu şi-a făcut testul de alergie despre care scria că este obligatoriu chiar în prospectul produsului.
Medicii au stabilit că este vorba despre o alergie, însă nu au reuşit încă să o vindece. Tânăra povesteşte că şi-a cumpărat vopseaua, şi-a aplicat-o singură dar nu a respectat prospectul care, în orice colţ al lumii, e acelaşi.
Astfel de cazuri s-au întâmplat şi în România. La Iaşi, o femeie de 45 de ani a ajuns în stare gravă la spital dintr-un motiv similar. În plus, vopseaua pe care a folosit-o tânăra din Marea Britanie se găseşte şi în România.
Statisticile specialiştilor europeni arată că trei femei dintr-un milion dezvoltă astfel de alergii foarte grave. Slabă consolare însă pentru doamnele care au păţit-o.
Observator
- Etnobotanicele, mai periculoase ca heroina
- Cântă la vioară în timp ce e operat pe creier...
- Criminalul ucrainean a fost prins!
- Strada Buzeşti în lucru
- Cum să ai întreţinerea 0 lei
- Mieii au dat buzna în www
- Bianca şi Bote s-au despărţit de-a binelea
- Katherine Heigl aprope să rămână în sânii goi...
- A căzut de pe scenă... de două ori
- Mircea Badea, despre fraierii care se dau mar...
Topul Ştirilor din categoria Bizar
- Blestemul din Pont-Saint-Esprit: Un jurnalist american susţine că CIA a drogat un sat din Franţa (VIDEO) 303 vizualizări
- Kuweit. Un bărbat, internat la spital, după ce a făcut sex cu animalele de la ferma pe care o păzea 133 vizualizări
- Un britanic a fost amendat, după ce a atacat o poliţistă cu... penisul 105 vizualizări
- Casă construită cu susul în jos, în Germania (VIDEO) 49 vizualizări
- Bebeluşul dictator: O artistă şi-a deghizat fetiţa în cei mai sângeroşi lideri ai secolului XX (FOTO) 34 vizualizări















Comentarii