PSD a votat pentru alianţa cu PD-L, dar fără UDMR

08 decembrie 2008 19:50 | |
Nota 3.5 / 10 voturi
Slab
Satisfacator
Bun
Foarte bun
Excelent!

Liderii Partidului Social Democrat s-au întrunit, luni, la şedinţa Comitetului Executiv Naţional, pentru a hotărî poziţia finală a partidului cu privire la variantele de guvernare. Aceştia au supus la vot decizia de a merge la guvernare sau de a intra, din nou, în opoziţie. Potrivit unor surse, comitetul executiv al PSD a votat pentru o alianţă cu PD-L.

41 de membri au votat pentru alianţa cu Partidul Democrat Liberal şi 17 au votat împotrivă.

Preşedintele PSD Mircea Geoană a declarat, agenţiei MEDIAFAX, că "în cursul" mandatului unui eventual guvern PSD-PDL, funcţia de premier ar trebui ocupată şi de PSD. Astfel, în primii doi ani, social-democrații ar fi de acord ca șefia guvernului să revină PD-L, urmând ca în perioada 2010-2012 să fie preluată ștafeta de către PSD.

În ceea ce priveşte poziţia de vicepremier, care ar urma să fie atribuită PSD, rolul acestuia ar fi de asigurare a "coerenţei" şi "filtrului" acţiunii miniştrilor PSD în guvern, indiferent dacă vicepremierul va avea alocat şi un portofoliu ministerial sau nu. În ce priveşte preşedinţiile Camerei şi Senatului, acestea ar urma să se împartă între PSD şi PDL, PSD primind preşedinţia Senatului.

Geoană a spus că aceste obiective se "vor bate în cuie" , dacă se ajunge la "concluzii bune" în discuţiile cu PDL, care are "întâietate" la negocieri, având în vedere că "majoritatea mai stabilă" se poate forma cu democrat-liberalii. "Dacă nu, căutam alta, poate opoziţia", a mai spus Geoană.

Iată alte declaraţii ale preşedintelui PSD, Mircea Geoană:

- Decizia şi mandatul pe care l-am primit este de a demara negocieri pentru formarea unei majorităţi cu PD-L în condiţiile păstrării proporţiei la votul popular din 30 noiembrie şi cu condiţia explicită de neparticipare a UDMR la această guvernare.
-Obligaţia noastră faţă de ţară e de a asigura stabilitate, un guvern profesionist.
-Puteam să rămânem şi în opoziţie, dar acest lucru ar fi însemnat abdicarea de la mandatul pe care ni l-au dat românii în alegerile de la 30 noiembrie.
"Nu vom renunţa sub nicio formă la mărirea alocaţiilor, a salariilor, la pensiile oamenilor, la pensiile din CAP, să facem un singur sistem de pensii de stat, la infrastructura mare şi la transformarea României într-un şantier de construcţie, şi să păstrăm astfel locurile de munk dar şi să creem altele. E o decizie responsabilă a PSD care îl obligă atât pe preşedintele României cât şi PD-L să facem împreună un guvern de meseriaşi care să-i determine pe cei 22 de milioane de români să aibă o viaţă mai bună şi să treacă de criză", a declarat liderul PSD Vrancea, Marian Oprişan.

"Discuţiile s-au axat pe programe, nu pe ministri prim ministri. Vom discuta cu cei cu care vom face negocierile în legătură cu funcţia de premier. Toţi colegii au solicitat ca UDMR să nu facă parte din guvern. Şi Ardealul şi Moldova a solicitat acest lucru. Şansele sunt de 100% să facem guvern cu PD-L." a declarat vicepreşedintele PSD, Ilie Sârbu.

Nu toată lumea a fost de acord cu intrarea la guvernare alături de PD-L. "Am votat împotrivă atât eu cât şi colegii mei de la Bucureşti. Cred în punctul meu de vedere, viaţa ne va demonstra dacă am avut eu dreptate sau colegii mei. Vom merge înainte să facem un guvern stabil alături de PD-L. Cred că era mai bine să facem opoziţie constructivă cu PNL. Foarte mulţi colegi cred că ar trebui să intrăm la guvernare să ne punem în aplicare programul de guvernare." a spus Marian Vanghelie.
Liderul UDMR, Marko Bela, se declară convins că PD-L nu se va dezice de UDMR. Potrivit acestuia, înţelegerea dintre cele două formaţiuni va rămâne valabilă şi pe viitor, mai ales că este agreată de Traian Băsescu. El consideră că solicitarea PSD de a exclude dintr-o eventuală alianţă de guvernare UDMR este una de ordin tactic. Nu prea înţeleg decizia colegilor de la PSD, fiindcă am fi vrut o coaliţie de dreapta PNL-PDL- UDMR. În acest moment ţara are nevoie de guvern si fiecare trebuie să accepte un anumit compromis pentru a realiza acest scop. Fiecare trebuie sa cântăreacă daca are un interes pentru a contribui la funcţionarea acestei coaliţii. Acum câteva zile am discutat de o eventuală colaborare şi PSD a vrut. Probabil că au vrut să pună anumite condiţii şi nu au găsit o altă condiţie pertinentă. Noi am avut o întelegere de principiu cu PDL că vom colabora şi Emil Boc nu s-a dezis de ea." a spus Marko Bela.

Antena3.ro

Etichete pentru acest articol » majoritate , Guvern , Mircea Geoana , decizie PSD , Alianta PSD-PC

Comentarii

Au fost postate 52 comentarii până acum pentru acest articol. Adaugă un comentariu.
  • viorica iovan | 09 December 2008, 23:22
    Răspunde
    . foarte rau ca nu vor un guvern cu UDMR . .ungurii sint un exemplu de civilizatie si ROmania are nevoie de ei
  • Răspunde
    Ptr Alina Vasilescu: NU UITA CATI BANI NEGRI FURATI DIN CONTRACTELE CU BANI PUBLICI AU CHELTUIT CEI DE LA PNL IN CAMPANIE.CEI MAI MULTI BANI IN CAMPANIE.IMPOSTORUL DE SZOBOTKA SECT 2 A UMPLUT CU MATERIALE ELECTORALE TOATE BLOCURILE DIN SECT. 2 SI A LUAT 16%.NU UITA CA DE 2 ANI GUVERNEAZA CU OAMENI INCOMPETENTI PRIN SANTAJ SI MINCIUNA NU UITA PNL CA AI FOST VIOARA 1 LA SUSPENDAREA LUI BASESCU.EXISTA DUMNEZEU UNINOMINALUL A FOST INTOCMIT PENTRU PNL IN SPECIAL NU UITA CA TARICEANU A INTRAT PRIN FRAUDA CU INVARTELI IN PARLAMENT! SUNT REALITATI, Partidului National LiberaL Organizatia Ploiesti! VOI PNL PLOIESTI CAT ATI FURAT? IAR CRESTEREA ECONOMICA ESTE PRIN CONSUM SI CONTEXT INTERNATIONAL, NU DATORITA PNL CARE A AVUT NUMAI NOROC CA SE AFLA LA PUTERE IN ACESTI ANI DUPA INTRAREA IN UE, CARE NU S-A DATORAT ALIANTEI DA, SE FACEA ORICUM LA COMANDA STRAINA NU REALIZATI?
  • Răspunde
    Brucane unde esti, sa vezi ca te-ai inselat cu cei 20 de ani dupa care romanii vor avea un trai mai bun, dimpotriva, romanii sunt si mai prosti si au ajuns la fundul iadului
  • Răspunde
    DRAGNEA VREA MIN.TRANSPORTURILOR?E NORMAL ARE FIRMA CARE SE OCUPA DE DRUMURI IN TELEORMAN,TELDRUM SE NUMESTE.E CEL MAI BOGAT OM DIN TELEORMAN DIN ASFALT,VA IESI DIN JUDET CU FIRMA LUI.E CEL MAI MARE MAFIOT DIN SUDUL TARII.INTR-O NOAPTE IN ALEXANDRIA O MASINA DE TEREN A OMORAT UN OM PE TRECEREA DE PIETONI.VA AMINTITI DOMNULE DRAGNEA?PROBABIL CA DACA ERA ALTCINEVA SOFER ERA LA INCHISOARE,DAR ASA NICI NU A EXISTAT VREODATA OMUL ALA.
  • DR.PROF.ROBERT WEEL | 09 December 2008, 02:53
    Răspunde
    DACA PSD ARE SI PRETENTI PRECUM PDL SA VINA LA GUVERNARE , FARA UDMR ACELEA-SI PRETENTII POT AVEA SI PDL CA PSD SA VINA FARA PUR=- PC. ATUNCI SITUATIA SAR SCHIMBA SI SA LE MAI CEARA LA PSD SA VINA SI FARA PERSONALITATII CU DOSARE PENALE SAU CRIMINALE EXEPLE SINT FOARTE MULTE.
  • Răspunde
    Intuiam ca PNL nu va mai face aliante cu stinga (FSN). Au acelasi comportament santajist ca acum 19 ani.
  • Răspunde
    Ma bucur ca PSD-ul in sfarsit a reusit sa ii elimine pe UDMR-sti de la guvernare , ce, pe noi romanii trebuie sa ne conduca strainii. Ca doar suntem destepti.
  • Răspunde
    pd-l sa fie atent,astia de la psd se pregatesc sa le intinda o cursa,ceva nu este in ordine,ma uit la primarul de la Constanta si am asa o senzatie de cacealma.
  • Răspunde
    No Ofense : Sunt precoce si Sunt Intzeleapta !
  • Răspunde
    esti patetica . sau daca ai undeva pe la 70 de ani te inteleg . esti obisnuita de "tovarasul" sa pupi peste tot "conducatorul preamult iubit" . pnl partid bunutz, istoric dar cu o conducere care l-a adus (inca nu de tot, dar se fac eforturi sporite) la sapa de lemn. Ai grija cu buzele la fundul conducatorului . mai respira . sa nu te sufoci. Romania . of of mai mai
  • Răspunde
    Clar- Doar O Femeie, O Doamna poate fi Premier al Romaniei in acest moment.Cine are nevoie de bautura pt a gandi limpede.are nevoie si de o femeie puternica alaturi.Daca va fi un barbat, trebuie sa stim cine e doamna de langa el, daca ii place barfa sau nu, daca e gospodina, organizata, are solutii la orice.s.a.m.d. No Ofense.
  • Răspunde
    Au castigat baronii,electoratul a ramas sa treaca criza,prea multi baroni si interese ca sa mai ramana si ceva si oamenilor
  • Alina Vasilescu | 08 December 2008, 20:47
    Răspunde
    Sunt mindra ca fac parte din rindul membrilor Partidului National Liberar, organizatia Ploiesti. Sunt mindra ca presedintele PNL nu a facut nici un compromis. Partid de oameni demni. BRAVO PNL.
  • Răspunde
    Ma felicit ca am votat PNL si mai ales ptr flerul politic,acum sa va vad naivilor ce a-ti facut a-ti reinviat FSN-ul fesenistilor,sa traiti bine
  • Catalin Tomescu | 08 December 2008, 18:50
    Răspunde
    Mda ,nimic nou sub soare.acelasi FSN majoritar de peste 70%.Speram ca in acesti 20 de ani lumea sa se mai schimbe .Ma felicit ca am votat PNL !
ADAUGĂ UN COMENTARIU




Pentru validarea comentariului, vă rugăm introduceţi textul din imagine:

Sunt de acord cu termenii de utilizare si politica de confidenţialitate a site-ului Antena 3.

Topul Ştirilor din categoria Politica

Citite