Actualizat acum:2 ore, 59 minute

Psihologii recomandă lectura, ca mod de relaxare

30 martie 2009 18:38 | |
Nota 5 / 2 voturi
Slab
Satisfacator
Bun
Foarte bun
Excelent!
fata care citeste

cardiffquakers.org

Cei care sunt stresaţi ar trebui să citească. Potrivit unui studiu realizat de Mindlab International de la University of Sussex, şi citat de theargus.co.uk, şase minute de lectură sunt suficiente pentru a reduce cu două treimi nivelul stresului.

Cercetătorii au descoperit că lectura este o metodă mai eficientă de calmare a nervilor în comparaţie cu degustarea unei ceşti de ceai sau cu ascultatul muzicii.

Efectele benefice ale lecturii apar ca urmare a concentrării centrilor nervoşi din creier asupra cititului, iar transpunerea cititorului în universul literar contribuie la reducrea tensiunii din muşchi şi de la nivelul miocardului.

Studiul a fost efectuat pe un număr de voluntari consultaţi de specialiştii de la Universitatea din Sussex.

Nivelul stresului şi ritmul cardiac al voluntarilor observaţi de cercetătorii de la Universitatea din Sussex, a fost crescut prin mai multe teste şi exerciţii. Voluntarii au fost testaţi apoi cu ajutorul unor metode de relaxare tradiţionale.

Lectura a fost cea mai eficientă metodă dintre cele testate, reducând stresul cu până la 68%. Voluntarii au citit, în linişte, timp de şase minute, iar tensiunea din muşchi şi ritmul cardiac au scăzut simţitor.

Ascultatul muzicii reduce stresul cu 61%, o ceaşcă de ceai îl diminează cu 54%, iar o plimbare pe jos contribuie la scăderea lui cu 42%. Jocurile video reduc stresul cu 21%, însă ritmul cardiac al voluntariloir a rămas neschimbat.

Antena3.ro

Etichete pentru acest articol » stres , lectura , studiu , universitatea sussex

Comentarii

Au fost postate 4 comentarii până acum pentru acest articol. Adaugă un comentariu.
  • Răspunde
    Eu nu sunt stresat niciodata. Pentru ca nu fac nimic. =)
  • dorinteodor | 30 March 2009, 19:40
    Răspunde
    destepti foc acesti cercetatori care mereu scot cite un iepure din palarie. problema nu este sa ne destresam ci sa devenim imuni la stres.daca esti imun atunci stresul nu mai exista si doar atunci o sa avem timp si ENERGIE pentru dezvoltarea capacitatilor intelectuale, inclusiv prin citit.
  • Răspunde
    nu-ti face griji, 19:12, nu era vorba de tine - ne dam seama ca pentru tine stresul de a descifra literele ar fi mult prea mare.
  • Răspunde
    Nu se mai vand cartile si marile corporatii care vand carti au conceput un marketing pentru popularizarea cartilor.cumparati fartatilor cartulii si sponsorizati parazitii sociali! poate va trece stresul si foamea din suflet :) Savantii astia sunt cei mai mari paraziti!
ADAUGĂ UN COMENTARIU




Pentru validarea comentariului, vă rugăm introduceţi textul din imagine:

Sunt de acord cu termenii de utilizare si politica de confidenţialitate a site-ului Antena 3.

Topul Ştirilor din categoria Stiinta

Citite