Antena 3 Actualitate Educație REZULTATE ADMITERE în LICEU 2018. Edu.ro îți spune unde ai fost REPARTIZAT în județul ARAD

REZULTATE ADMITERE în LICEU 2018. Edu.ro îți spune unde ai fost REPARTIZAT în județul ARAD

09 Iul 2018   •   12:40
REZULTATE ADMITERE în LICEU 2018. Edu.ro îți spune unde ai fost REPARTIZAT în județul ARAD

ARAD REPARTIZARE LICEE 2018 prima fază de ADMITERE – edu.roMinisterul Educației face publice rezultatele repartizării computerizate pentru admiterea la liceu în 2018. Rezultatele vor fi afișate pe www.antena3.ro și admitere.edu.ro, luni, 9 iulie. 

REPARTIZARE LICEE 2018 prima fază de ADMITERE – edu.ro. Depunerea dosarelor de înscriere în unităţile de învăţământ liceal în care candidaţii au fost repartizaţi se va realiza între 10 şi 13 iulie. În perioada 16-18 iulie, comisia judeţeană de admitere va rezolva toate cazurile speciale apărute după etapa de repartizare computerizată, dar şi situaţiile candidaţilor care nu şi-au depus dosarele de înscriere în termen şi ale candidaţilor care nu au participat deloc sau au participat, dar nu au fost repartizaţi computerizat. 

A doua etapă de admitere, dedicată absolvenţilor clasei a VIII-a care nu au participat sau nu au fost repartizaţi în etapa anterioară, care nu s-au înscris în perioada prevăzută de metodologie sau care şi-au încheiat situaţia şcolară ulterior, va avea loc în data de 7 septembrie. 

LISTA LICEELOR

COLEGIUL DE ARTE "SABIN DRAGOI" ARAD

COLEGIUL ECONOMIC ARAD

COLEGIUL NAŢIONAL "ELENA GHIBA BIRTA" ARAD

COLEGIUL NAŢIONAL "MOISE NICOARĂ" ARAD

COLEGIUL NAŢIONAL "PREPARANDIA-DIMITRIE ŢICHINDEAL" ARAD

COLEGIUL NAŢIONAL "VASILE GOLDIŞ" ARAD

COLEGIUL TEHNIC "AUREL VLAICU" ARAD

COLEGIUL TEHNIC DE CONSTRUCŢII ŞI PROTECŢIA MEDIULUI ARAD

COLEGIUL TEHNOLOGIC DE INDUSTRIE ALIMENTARĂ ARAD

COLEGIUL"CSIKY GERGELY" ARAD

LICEUL "ATANASIE MARIENESCU" LIPOVA

LICEUL "IOAN BUTEANU" GURAHONŢ

LICEUL "MIHAI VITEAZUL" INEU

LICEUL "SEVER BOCU" LIPOVA

LICEUL CU PROGRAM SPORTIV ARAD

LICEUL NAŢIONAL DE INFORMATICĂ ARAD

LICEUL TEHNOLOGIC "FRANCISC NEUMAN" ARAD

LICEUL TEHNOLOGIC "ION CREANGĂ" CURTICI

LICEUL TEHNOLOGIC "IULIU MOLDOVAN" ARAD

LICEUL TEHNOLOGIC "MOGA VOIEVOD" HĂLMAGIU

LICEUL TEHNOLOGIC "SAVA BRANCOVICI" INEU

LICEUL TEHNOLOGIC "STEFAN HELL" SÂNTANA

LICEUL TEHNOLOGIC "VASILE JUNCU" MINIŞ

LICEUL TEHNOLOGIC BELIU

LICEUL TEHNOLOGIC CHIŞINEU CRIŞ

LICEUL TEHNOLOGIC DE ELECTRONICĂ ŞI AUTOMATIZĂRI "CAIUS IACOB" ARAD

LICEUL TEHNOLOGIC DE TRANSPORTURI AUTO "HENRI COANDĂ" ARAD

LICEUL TEHNOLOGIC SĂVÂRŞIN

LICEUL TEHNOLOGIC VINGA

LICEUL TEOLOGIC BAPTIST "ALEXA POPOVICI" ARAD

LICEUL TEOLOGIC PENTICOSTAL ARAD

LICEUL TEORETIC "ADAM MULLER GUTTENBRUNN" ARAD

LICEUL TEORETIC "GHEORGHE LAZĂR" PECICA

LICEUL TEORETIC "JOZEF GREGOR TAJOVSKY" NĂDLAC

LICEUL TEORETIC "MIHAI VELICIU" CHISINEU-CRIS

LICEUL TEORETIC CERMEI

LICEUL TEORETIC PÂNCOTA

LICEUL TEORETIC SEBIŞ

SEMINARUL TEOLOGIC ORTODOX ARAD

EVALUARE NAȚIONALĂ 2018 NOTE FINALE - edu.ro.  În conformitate cu prevederile metodologice, în urma evaluării lucrărilor contestate, "nota iniţială se poate modifica, după caz, prin creştere sau descreştere, prin nota acordată la contestaţii". 

Rezultatele finale, în urma contestațiilor, obținute de elevi la examenul de EVALUARE NAȚIONALĂ / CAPACITATE din 2018, susținute în LICEU sau ȘCOALA GIMNAZIALĂ sunt afișate pe evaluare.edu.ro . 

Pe www.antena3.ro. găsești toate informațiile legate de examenele susținute de absolventii clasei a VIII-a: subiecte barem și REZULTATE FINALE EVALUARE NATIONALA 2018.

Subiecte și barem Limba și literatura română

Subiecte și barem Matematică

- Subiecte și barem Limba maternă

Pe evaluare.edu.ro și www.antena3.ro. găsești toate informațiile legate de examenele susținute de absolvenții clasei a VIII-a din ROMÂNIA: subiecte barem și REZULTATE EVALUARE NAȚIONALĂ 2018.

REZULTATELE pe fiecare JUDEȚ:

Media obținută la EN VIII este un criteriu decisiv pentru admiterea în învățământul liceal.

evaluare.edu.ro.

COLEGIUL NATIONAL "ELENA GHIBA BIRTA" ARAD

COLEGIUL NATIONAL "MOISE NICOARA" ARAD

COLEGIUL NATIONAL "PREPARANDIA-DIMITRIE TICHINDEAL" ARAD

COLEGIUL NATIONAL "VASILE GOLDIS" ARAD

COLEGIUL TEHNIC DE CONSTRUCTII SI PROTECTIA MEDIULUI ARAD

COLEGIUL"CSIKY GERGELY" ARAD

LICEUL "ATANASIE MARIENESCU" LIPOVA

LICEUL "IOAN BUTEANU" GURAHONT

LICEUL "MIHAI VITEAZUL" INEU

LICEUL CU PROGRAM SPORTIV ARAD

LICEUL DE ARTE "SABIN DRAGOI" ARAD

LICEUL SPECIAL "SFANTA MARIA" ARAD

LICEUL TEHNOLOGIC "ION CREANGA" CURTICI

LICEUL TEHNOLOGIC "MOGA VOIEVOD" HALMAGIU

LICEUL TEHNOLOGIC "VASILE JUNCU" MINIS

LICEUL TEHNOLOGIC BELIU

LICEUL TEHNOLOGIC SAVARSIN

LICEUL TEHNOLOGIC VINGA

LICEUL TEOLOGIC BAPTIST "ALEXA POPOVICI" ARAD

LICEUL TEORETIC "ADAM MULLER GUTTENBRUNN" ARAD

LICEUL TEORETIC "GHEORGHE LAZAR" PECICA

LICEUL TEORETIC "JOZEF GREGOR TAJOVSKY" NADLAC

LICEUL TEORETIC "MIHAI VELICIU" CHISINEU-CRIS

LICEUL TEORETIC CERMEI

LICEUL TEORETIC PANCOTA

LICEUL TEORETIC SEBIS

SCOALA GIMNAZIALA "ADAM MULLER GUTTENBRUN" ZABRANI

SCOALA GIMNAZIALA "ADAM NICOLAE" ARAD

SCOALA GIMNAZIALA "ALEXANDRU MOCIONI" BIRCHIS

SCOALA GIMNAZIALA "ANDREI SAGUNA" ANDREI SAGUNA

SCOALA GIMNAZIALA "ARON COTRUS" ARAD

SCOALA GIMNAZIALA "AUREL SEBESAN" FELNAC

SCOALA GIMNAZIALA "AUREL VLAICU" ARAD

SCOALA GIMNAZIALA "AVRAM IANCU" ARAD

SCOALA GIMNAZIALA "CAIUS IACOB" ARAD

SCOALA GIMNAZIALA "CORNELIU MICLOSI" COVASINT

SCOALA GIMNAZIALA "CRISTIAN HERBEI" VARADIA DE MURES

SCOALA GIMNAZIALA "DR.IOAN DANICICO" SEMLAC

SCOALA GIMNAZIALA "EMIL MONTIA" SICULA

SCOALA GIMNAZIALA "FRATII NEUMAN" ARAD

SCOALA GIMNAZIALA "GHEORGHE GROZA" MONEASA

SCOALA GIMNAZIALA "GHEORGHE POPOVICI" APATEU

SCOALA GIMNAZIALA "ILARION FELEA" ARAD

SCOALA GIMNAZIALA "IOAN SLAVICI" SIRIA

SCOALA GIMNAZIALA "IOSIF MOLDOVAN" ARAD

SCOALA GIMNAZIALA "IUSTIN MARSIEU" SOCODOR

SCOALA GIMNAZIALA "LAZAR TAMPA" ALMAS

SCOALA GIMNAZIALA "MIHAI EMINESCU" ARAD

SCOALA GIMNAZIALA "MIHAI VELICIU" SEPREUS

SCOALA GIMNAZIALA "MORA FERENC" ZIMANDU NOU

SCOALA GIMNAZIALA "NICOLAE BALCESCU" ARAD

SCOALA GIMNAZIALA "OLOSZ LAJOS" ADEA

SCOALA GIMNAZIALA "PADURENI" CHISINEU CRIS

SCOALA GIMNAZIALA "PATER GODO MIHALY" DOROBANTI

SCOALA GIMNAZIALA "PATRICHIE POPESCU" BATA

SCOALA GIMNAZIALA "PAVEL COVACI" MACEA

SCOALA GIMNAZIALA "REGINA MARIA" ARAD

SCOALA GIMNAZIALA "SABIN DRAGOI" PETRIS

SCOALA GIMNAZIALA "SABIN MANUILA" SIMBATENI

SCOALA GIMNAZIALA "SFANTA ANA" SINTANA

SCOALA GIMNAZIALA "SIMONYI IMRE" SATU NOU

SCOALA GIMNAZIALA "STEFAN AUGUSTIN DOINAS" CAPORAL ALEXA

SCOALA GIMNAZIALA "STEFAN BOZIAN" SEITIN

SCOALA GIMNAZIALA "STEFAN CICIO-POP" ARAD

SCOALA GIMNAZIALA "STEFAN CICIO-POP" CONOP

SCOALA GIMNAZIALA "TABAZDI KAROLY" ZERIND

SCOALA GIMNAZIALA "TEODOR PĂCĂŢEAN" USUSAU

SCOALA GIMNAZIALA "TITUS POPOVICI" MISCA

SCOALA GIMNAZIALA "VASILE POP" BOCSIG

SCOALA GIMNAZIALA "VIRGIL IOVANAS" SOFRONEA

SCOALA GIMNAZIALA AGRISU MARE

SCOALA GIMNAZIALA BARSA

SCOALA GIMNAZIALA BIRZAVA

SCOALA GIMNAZIALA BUTENI

SCOALA GIMNAZIALA CAPALNAS

SCOALA GIMNAZIALA CARAND

SCOALA GIMNAZIALA CHERELUS

SCOALA GIMNAZIALA CHESINT

SCOALA GIMNAZIALA CHIER

SCOALA GIMNAZIALA CHISINDIA

SCOALA GIMNAZIALA CINTEI

SCOALA GIMNAZIALA CRAIVA

SCOALA GIMNAZIALA CUIED

SCOALA GIMNAZIALA DEZNA

SCOALA GIMNAZIALA DIECI

SCOALA GIMNAZIALA DRAUT

SCOALA GIMNAZIALA FINTINELE

SCOALA GIMNAZIALA FISCUT

SCOALA GIMNAZIALA FRUMUSENI

SCOALA GIMNAZIALA GALSA

SCOALA GIMNAZIALA GRANICERI

SCOALA GIMNAZIALA GROSENI

SCOALA GIMNAZIALA GURBA

SCOALA GIMNAZIALA HALMAGEL

SCOALA GIMNAZIALA HASMAS

SCOALA GIMNAZIALA HORIA

SCOALA GIMNAZIALA IACOBINI

SCOALA GIMNAZIALA IRATOSU

SCOALA GIMNAZIALA LIVADA

SCOALA GIMNAZIALA MADERAT

SCOALA GIMNAZIALA MAILAT

SCOALA GIMNAZIALA MANASTUR

SCOALA GIMNAZIALA MORODA

SCOALA GIMNAZIALA NADAB

SCOALA GIMNAZIALA NR 2 CURTICI

SCOALA GIMNAZIALA NR 2 PECICA

SCOALA GIMNAZIALA NR 5 ARAD

SCOALA GIMNAZIALA OLARI

SCOALA GIMNAZIALA PAULIS

SCOALA GIMNAZIALA PEREGU MARE

SCOALA GIMNAZIALA PEREGU MIC

SCOALA GIMNAZIALA PILU

SCOALA GIMNAZIALA PLESCUTA

SCOALA GIMNAZIALA SAGU

SCOALA GIMNAZIALA SANMARTIN

SCOALA GIMNAZIALA SANPETRU GERMAN

SCOALA GIMNAZIALA SANTANA

SCOALA GIMNAZIALA SECUSIGIU

SCOALA GIMNAZIALA SELEUS

SCOALA GIMNAZIALA SICLAU

SCOALA GIMNAZIALA SILINDIA

SCOALA GIMNAZIALA SIMAND

SCOALA GIMNAZIALA SINTEA MARE

SCOALA GIMNAZIALA TAUT

SCOALA GIMNAZIALA TIPAR

SCOALA GIMNAZIALA TIRNOVA

SCOALA GIMNAZIALA VARFURILE

SCOALA GIMNAZIALA VINATORI

SCOALA GIMNAZIALA VLADIMIRESCU

SCOALA GIMNAZIALA ZADARENI

SCOALA GIMNAZIALA ZARAND

REZULTATE EVALUARE NAȚIONALĂ 2018 - edu.ro publică NOTELE la CAPACITATE. Media generală obţinută la Evaluarea Naţională are o pondere de 80% în calculul mediei pe baza căreia se realizează admiterea în clasa a IX-a de liceu. 

MEDIA DE ADMITERE, pe baza căreia se realizează înscrierea în clasa a IX-a de liceu a absolvenților învățământului gimnazial, se calculează ca medie ponderată între media generală la EVALUAREA NAȚIONALĂ susținută de absolvenții clasei a VIII-a, care are o pondere de 80%, și media generală de absolvire a claselor 5-8, care are o pondere de 20%.

Calculul mediei de admitere se face astfel:

MA= 0,2 x ABS + 0,8 x EN

unde:

MA = media de admitere

ABS = media generală de absolvire a claselor a V-a - a VIII-a;

EN = media generală obținută la evaluarea națională susținută de absolvenții clasei a VIII-a.

ADMITERE pentru ÎNVĂȚĂMÂNT PROFESIONAL

Ministerul Educaţiei Naţionale anunţă că prima etapă dedicată înscrierii absolvenţilor claselor a VIII-a în învăţământul profesional de stat şi în învăţământul dual, în anul şcolar 2018 - 2019, se va desfăşura în zilele de 15, 18 şi 19 iunie, fiind alocate 38.345 de locuri la nivelul întregii ţări în peste 700 de unităţi de învăţământ. 

Potrivit MEN, sunt 38.345 de locuri pentru învăţământul profesional existente la nivelul întregii ţări, dintre care 5.542 de locuri sunt alocate învăţământului dual. 

În data de 19 iunie, cele peste 700 de unităţi de învăţământ cu ofertă educaţională pentru învăţământul profesional şi dual vor afişa lista candidaţilor înscrişi. 

Candidaţii respinşi în faza de preselecţie vor putea opta în zilele de 21 şi 22 iunie pentru alte unităţi de învăţământ cu ofertă disponibilă. Validarea, la nivelul comisiei judeţene de admitere/a municipiului Bucureşti a tuturor candidaţilor admişi în învăţământul profesional şi dual, are loc în data de 3 iulie. În aceeaşi zi, unităţile de învăţământ vor comunica şi lista candidaţilor respinşi. Locurile rămase libere pentru a doua etapă vor fi anunţate pe 6 iulie. 

Ai imagini sau informaţii care ar putea deveni o ştire? Trimite-ne un mesaj la numărul 0744.882.200 pe Whatsapp sau Signal

×
Parteneri
x close