Antena 3 Actualitate Educație REZULTATE ADMITERE în LICEU 2018. Edu.ro îți spune unde ai fost REPARTIZAT în județul BIHOR

REZULTATE ADMITERE în LICEU 2018. Edu.ro îți spune unde ai fost REPARTIZAT în județul BIHOR

09 Iul 2018   •   12:40
REZULTATE ADMITERE în LICEU 2018. Edu.ro îți spune unde ai fost REPARTIZAT în județul BIHOR

BIHOR REPARTIZARE LICEE 2018 prima fază de ADMITERE – edu.roMinisterul Educației face publice rezultatele repartizării computerizate pentru admiterea la liceu în 2018. Rezultatele vor fi afișate pe www.antena3.ro și admitere.edu.ro, luni, 9 iulie. 

REPARTIZARE LICEE 2018 prima fază de ADMITERE – edu.ro. Depunerea dosarelor de înscriere în unităţile de învăţământ liceal în care candidaţii au fost repartizaţi se va realiza între 10 şi 13 iulie. În perioada 16-18 iulie, comisia judeţeană de admitere va rezolva toate cazurile speciale apărute după etapa de repartizare computerizată, dar şi situaţiile candidaţilor care nu şi-au depus dosarele de înscriere în termen şi ale candidaţilor care nu au participat deloc sau au participat, dar nu au fost repartizaţi computerizat. 

A doua etapă de admitere, dedicată absolvenţilor clasei a VIII-a care nu au participat sau nu au fost repartizaţi în etapa anterioară, care nu s-au înscris în perioada prevăzută de metodologie sau care şi-au încheiat situaţia şcolară ulterior, va avea loc în data de 7 septembrie. 

LISTA LICEELOR

COLEGIUL AGRICOL NR.1 VALEA LUI MIHAI

COLEGIUL ECONOMIC "PARTENIE COSMA" ORADEA

COLEGIUL NAȚIONAL "AVRAM IANCU" ȘTEI

COLEGIUL NAȚIONAL "EMANUIL GOJDU" ORADEA

COLEGIUL NAȚIONAL "IOSIF VULCAN" ORADEA

COLEGIUL NAȚIONAL "MIHAI EMINESCU" ORADEA

COLEGIUL NAȚIONAL "OCTAVIAN GOGA" MARGHITA

COLEGIUL NAȚIONAL "SAMUIL VULCAN" BEIUȘ

COLEGIUL NAȚIONAL "TEODOR NEȘ" SALONTA

COLEGIUL TEHNIC "ALEXANDRU ROMAN" ALEȘD

COLEGIUL TEHNIC "CONSTANTIN BRÂNCUȘI" ORADEA

COLEGIUL TEHNIC "IOAN CIORDAȘ" BEIUȘ

COLEGIUL TEHNIC "MIHAI VITEAZUL" ORADEA

COLEGIUL TEHNIC "TRAIAN VUIA" ORADEA

COLEGIUL TEHNIC "TRANSILVANIA" ORADEA

COLEGIUL TEHNIC "UNIREA" ȘTEI

COLEGIUL TEHNIC NR.1 VADU CRIŞULUI

LICEUL CU PROGRAM SPORTIV "BIHORUL" ORADEA

LICEUL DE ARTE ORADEA

LICEUL GRECO-CATOLIC "IULIU MANIU" ORADEA

LICEUL ORTODOX "EPISCOP ROMAN CIOROGARIU" ORADEA

LICEUL REFORMAT "LORANTFFY ZSUZSANNA" ORADEA

LICEUL TEHNOLOGIC "HOREA" MARGHITA

LICEUL TEHNOLOGIC AGROINDUSTRIAL "TAMASI ARON" BORȘ

LICEUL TEHNOLOGIC NR. 1 CADEA

LICEUL TEHNOLOGIC NR.1 DOBREŞTI

LICEUL TEHNOLOGIC NR.1 POPEȘTI

LICEUL TEHNOLOGIC NR.1 SALONTA

LICEUL TEHNOLOGIC NR.1 ŞUNCUIUŞ

LICEUL TEHNOLOGIC NR.1 SUPLACU DE BARCĂU

LICEUL TEHNOLOGIC SANITAR "VASILE VOICULESCU" ORADEA

LICEUL TEOLOGIC BAPTIST "EMANUEL" ORADEA

LICEUL TEOLOGIC PENTICOSTAL "BETEL" ORADEA

LICEUL TEOLOGIC ROMANO-CATOLIC "SZENT LASZLO" ORADEA

LICEUL TEORETIC "ADY ENDRE" ORADEA

LICEUL TEORETIC "ARANY JANOS" SALONTA

LICEUL TEORETIC "AUREL LAZĂR" ORADEA

LICEUL TEORETIC "CONSTANTIN ȘERBAN" ALEȘD

LICEUL TEORETIC "GABRIEL ŢEPELEA" BOROD

LICEUL TEORETIC "HORVATH JANOS" MARGHITA

LICEUL TEORETIC "JOZEF KOZACEK" BUDOI

LICEUL TEORETIC "LUCIAN BLAGA" ORADEA

LICEUL TEORETIC "NICOLAE JIGA" TINCA

LICEUL TEORETIC "ONISIFOR GHIBU" ORADEA

LICEUL TEORETIC "PETOFI SANDOR" SĂCUENI

LICEUL TEORETIC GERMAN "FRIEDRICH SCHILLER" ORADEA

LICEUL TEORETIC NR.1 BRATCA

LICEUL VOCAȚIONAL PEDAGOGIC "NICOLAE BOLCAȘ" BEIUȘ

EVALUARE NAȚIONALĂ 2018 NOTE FINALE - edu.ro.  În conformitate cu prevederile metodologice, în urma evaluării lucrărilor contestate, "nota iniţială se poate modifica, după caz, prin creştere sau descreştere, prin nota acordată la contestaţii". 

Rezultatele finale, în urma contestațiilor, obținute de elevi la examenul de EVALUARE NAȚIONALĂ / CAPACITATE din 2018, susținute în LICEU sau ȘCOALA GIMNAZIALĂ sunt afișate pe evaluare.edu.ro . 

Pe www.antena3.ro. găsești toate informațiile legate de examenele susținute de absolventii clasei a VIII-a: subiecte barem și REZULTATE FINALE EVALUARE NATIONALA 2018.

Subiecte și barem Limba și literatura română

Subiecte și barem Matematică

- Subiecte și barem Limba maternă

Pe evaluare.edu.ro și www.antena3.ro. găsești toate informațiile legate de examenele susținute de absolvenții clasei a VIII-a din ROMÂNIA: subiecte barem și REZULTATE EVALUARE NAȚIONALĂ 2018.

REZULTATELE pe fiecare JUDEȚ:

Media obținută la EN VIII este un criteriu decisiv pentru admiterea în învățământul liceal.

evaluare.edu.ro.

COLEGIUL NAȚIONAL "AVRAM IANCU" ȘTEI

COLEGIUL NAȚIONAL "EMANUIL GOJDU" ORADEA

COLEGIUL NAȚIONAL "IOSIF VULCAN" ORADEA

COLEGIUL NAȚIONAL "MIHAI EMINESCU" ORADEA

COLEGIUL NAȚIONAL "OCTAVIAN GOGA" MARGHITA

COLEGIUL NAȚIONAL "SAMUIL VULCAN" BEIUȘ

COLEGIUL NAȚIONAL "TEODOR NEȘ" SALONTA

COLEGIUL TEHNIC "ALEXANDRU ROMAN" ALEȘD

COLEGIUL TEHNIC "IOAN CIORDAȘ" BEIUȘ

COLEGIUL TEHNIC NR.1 VADU CRIŞULUI

LICEUL "DON ORIONE" ORADEA

LICEUL CU PROGRAM SPORTIV "BIHORUL" ORADEA

LICEUL DE ARTE ORADEA

LICEUL GRECO-CATOLIC "IULIU MANIU" ORADEA

LICEUL ORTODOX "EPISCOP ROMAN CIOROGARIU" ORADEA

LICEUL REFORMAT "LORANTFFY ZSUZSANNA" ORADEA

LICEUL TEHNOLOGIC NR. 1 CADEA

LICEUL TEHNOLOGIC NR.1 DOBREŞTI

LICEUL TEHNOLOGIC NR.1 POPEȘTI

LICEUL TEHNOLOGIC NR.1 SUPLACU DE BARCĂU

LICEUL TEHNOLOGIC NR.1 ŞUNCUIUŞ

LICEUL TEHNOLOGIC SANITAR "VASILE VOICULESCU" ORADEA

LICEUL TEOLOGIC BAPTIST "EMANUEL" ORADEA

LICEUL TEOLOGIC PENTICOSTAL "BETEL" ORADEA

LICEUL TEOLOGIC ROMANO-CATOLIC "SZENT LASZLO" ORADEA

LICEUL TEORETIC "ADY ENDRE" ORADEA

LICEUL TEORETIC "ARANY JANOS" SALONTA

LICEUL TEORETIC "AUREL LAZĂR" ORADEA

LICEUL TEORETIC "CONSTANTIN ȘERBAN" ALEȘD

LICEUL TEORETIC "GABRIEL ŢEPELEA" BOROD

LICEUL TEORETIC "HORVATH JANOS" MARGHITA

LICEUL TEORETIC "JOZEF KOZACEK" BUDOI

LICEUL TEORETIC "LUCIAN BLAGA" ORADEA

LICEUL TEORETIC "NICOLAE JIGA" TINCA

LICEUL TEORETIC "ONISIFOR GHIBU" ORADEA

LICEUL TEORETIC "PETOFI SANDOR" SĂCUENI

LICEUL TEORETIC GERMAN "FRIEDRICH SCHILLER" ORADEA

LICEUL TEORETIC NR.1 BRATCA

LICEUL VOCAȚIONAL PEDAGOGIC "NICOLAE BOLCAȘ" BEIUȘ

ŞCOALA GIMNAZIALĂ "ALEXANDRU ROMAN" AUŞEU

ŞCOALA GIMNAZIALĂ "BALASKO NANDOR" SĂLACEA

ŞCOALA GIMNAZIALĂ "BOCSKAY ISTVAN" CHERECHIU

ŞCOALA GIMNAZIALĂ "DR. BALASI JOZSEF" CURTUIŞENI

ŞCOALA GIMNAZIALĂ "FLOARE DE LOTUS" SÂNMARTIN

ŞCOALA GIMNAZIALĂ "GEORGIU POPA" CÂMPANI

ŞCOALA GIMNAZIALĂ "ION CREANGĂ" CORDĂU

ŞCOALA GIMNAZIALĂ "IOSIF VULCAN" HOLOD

ŞCOALA GIMNAZIALĂ "KAZINCZY FERENC" ŞIMIAN

ŞCOALA GIMNAZIALĂ "MISKOLCZY KAROLY" MIŞCA

ŞCOALA GIMNAZIALĂ "NESTOR PORUMB" TULCA

ŞCOALA GIMNAZIALĂ "SZAMADO ERNO" CHEŞEREU

ŞCOALA GIMNAZIALĂ "ÎNV. GÂLGĂU IOSIF" PĂGAIA

ŞCOALA GIMNAZIALĂ NR. 1 COCIUBA MARE

ŞCOALA GIMNAZIALĂ NR. 1 GURBEDIU

ŞCOALA GIMNAZIALĂ NR. 1 OLCEA

ŞCOALA GIMNAZIALĂ NR. 1 RIENI

ŞCOALA GIMNAZIALĂ NR. 1 SĂCĂDAT

ŞCOALA GIMNAZIALĂ NR. 1 TARCEA

ŞCOALA GIMNAZIALĂ NR. 1 TILEAGD

ŞCOALA GIMNAZIALĂ NR. 1 VÂRCIOROG

ŞCOALA GIMNAZIALĂ NR. 1 VĂŞAD

ŞCOALA GIMNAZIALĂ NR. 2 ADONI

ŞCOALA GIMNAZIALĂ NR. 2 CĂLACEA

ŞCOALA GIMNAZIALĂ NR. 2 FÂŞCA

ŞCOALA GIMNAZIALĂ NR. 2 GHIGHIŞENI

ŞCOALA GIMNAZIALĂ NR. 2 SĂBOLCIU

ŞCOALA GIMNAZIALĂ NR. 2 TILECUŞ

ŞCOALA GIMNAZIALĂ NR. 3 BĂLAIA

ŞCOALA GIMNAZIALĂ NR. 3 GALOŞPETREU

ŞCOALA GIMNAZIALĂ NR. 3 SERGHIŞ

ŞCOALA GIMNAZIALĂ NR.1 ABRAM

ŞCOALA GIMNAZIALĂ NR.1 AVRAM IANCU

ŞCOALA GIMNAZIALĂ NR.1 AŞTILEU

ŞCOALA GIMNAZIALĂ NR.1 BALC

ŞCOALA GIMNAZIALĂ NR.1 BATĂR

ŞCOALA GIMNAZIALĂ NR.1 BEZNEA

ŞCOALA GIMNAZIALĂ NR.1 BUTANI

ŞCOALA GIMNAZIALĂ NR.1 BĂLNACA

ŞCOALA GIMNAZIALĂ NR.1 CEFA

ŞCOALA GIMNAZIALĂ NR.1 CHIŞLAZ

ŞCOALA GIMNAZIALĂ NR.1 CIUMEGHIU

ŞCOALA GIMNAZIALĂ NR.1 DRĂGEŞTI

ŞCOALA GIMNAZIALĂ NR.1 GEPIU

ŞCOALA GIMNAZIALĂ NR.1 HIDIŞEL

ŞCOALA GIMNAZIALĂ NR.1 HIDIŞELU DE SUS

ŞCOALA GIMNAZIALĂ NR.1 HUSASĂU DE TINCA

ŞCOALA GIMNAZIALĂ NR.1 LUNCŞOARA

ŞCOALA GIMNAZIALĂ NR.1 LĂZĂRENI

ŞCOALA GIMNAZIALĂ NR.1 MĂDĂRAS

ŞCOALA GIMNAZIALĂ NR.1 OTOMANI

ŞCOALA GIMNAZIALĂ NR.1 PETREU

ŞCOALA GIMNAZIALĂ NR.1 SÂMBĂTA

ŞCOALA GIMNAZIALĂ NR.1 SÂNNICOLAU ROMÂN

ŞCOALA GIMNAZIALĂ NR.1 UILEACU DE BEIUŞ

ŞCOALA GIMNAZIALĂ NR.1 VIIŞOARA

ŞCOALA GIMNAZIALĂ NR.1 ŞERANI

ŞCOALA GIMNAZIALĂ NR.2 ALMAŞU MARE

ŞCOALA GIMNAZIALĂ NR.2 CĂLĂŢEA

ŞCOALA GIMNAZIALĂ NR.2 CĂRĂSĂU

ŞCOALA GIMNAZIALĂ NR.2 DAMIŞ

ŞCOALA GIMNAZIALĂ NR.2 GEPIŞ

ŞCOALA GIMNAZIALĂ NR.2 GHIORAC

ŞCOALA GIMNAZIALĂ NR.2 IANOŞDA

ŞCOALA GIMNAZIALĂ NR.2 INAND

ŞCOALA GIMNAZIALĂ NR.2 LUNCASPRIE

ŞCOALA GIMNAZIALĂ NR.2 MIERLĂU

ŞCOALA GIMNAZIALĂ NR.2 TALPOŞ

ŞCOALA GIMNAZIALĂ NR.2 TĂŞAD

ŞCOALA GIMNAZIALĂ NR.2 ZECEHOTARE

ŞCOALA GIMNAZIALĂ NR.3 BOIU

ŞCOALA GIMNAZIALĂ NR.3 CALEA MARE

ŞCOALA GIMNAZIALĂ NR.3 PONOARĂ

ŞCOALA GIMNAZIALĂ NR.3 SĂLDĂBAGIU DE BARCĂU

ŞCOALA GIMNAZIALĂ NR.3 TOPA DE SUS

ŞCOALA GIMNAZIALĂ NR.3 TĂUT

ŞCOALA GIMNAZIALĂ NR.4 ARPĂŞEL

ȘCOALA GIMNAZIALĂ "AVRAM IANCU" ORADEA

ȘCOALA GIMNAZIALĂ "BENEDEK ELEK" CETARIU

ȘCOALA GIMNAZIALĂ "DACIA" ORADEA

ȘCOALA GIMNAZIALĂ "DIMITRIE CANTEMIR" ORADEA

ȘCOALA GIMNAZIALĂ "GASPAR ANDRAS" BIHARIA

ȘCOALA GIMNAZIALĂ "IOAN SLAVICI" ORADEA

ȘCOALA GIMNAZIALĂ "ION BOGDAN" ORADEA

ȘCOALA GIMNAZIALĂ "IRINYI JOZSEF" ALBIȘ

ȘCOALA GIMNAZIALĂ "JAKO ZSIGMOND" ROȘIORI

ȘCOALA GIMNAZIALĂ "JUHASZ GYULA" ORADEA

ȘCOALA GIMNAZIALĂ "LONYAY TIVADAR" SÎNTION

ȘCOALA GIMNAZIALĂ "LUCREȚIA SUCIU" ORADEA

ȘCOALA GIMNAZIALĂ "MIRON POMPILIU" ȘTEI

ȘCOALA GIMNAZIALĂ "NICOLAE BOGDAN" VAȘCĂU

ȘCOALA GIMNAZIALĂ "NICOLAE BĂLCESCU" ORADEA

ȘCOALA GIMNAZIALĂ "NICOLAE POPOVICIU" BEIUȘ

ȘCOALA GIMNAZIALĂ "OCTAVIAN GOGA" ORADEA

ȘCOALA GIMNAZIALĂ "OLTEA DOAMNA" ORADEA

ȘCOALA GIMNAZIALĂ "OVIDIU DRIMBA" LUGAȘU DE JOS

ȘCOALA GIMNAZIALĂ "PUIU SEVER" INEU

ȘCOALA GIMNAZIALĂ "SZACSVAY IMRE" ORADEA

ȘCOALA GIMNAZIALĂ "SZALARDI JANOS" SĂLARD

ȘCOALA GIMNAZIALĂ "TOLDY" SÎNNICOLAU DE MUNTE

ȘCOALA GIMNAZIALĂ "VIOREL HORJ" DRĂGĂNEȘTI

ȘCOALA GIMNAZIALĂ "ZELK ZOLTAN" VALEA LUI MIHAI

ȘCOALA GIMNAZIALĂ NR. 1 BRUSTURI

ȘCOALA GIMNAZIALĂ NR. 1 CEICA

ȘCOALA GIMNAZIALĂ NR. 1 CHERESIG

ȘCOALA GIMNAZIALĂ NR. 1 CHIJIC

ȘCOALA GIMNAZIALĂ NR. 1 CUBULCUT

ȘCOALA GIMNAZIALĂ NR. 1 CĂLUGĂRI

ȘCOALA GIMNAZIALĂ NR. 1 CĂPÎLNA

ȘCOALA GIMNAZIALĂ NR. 1 DIOSIG

ȘCOALA GIMNAZIALĂ NR. 1 GHENETEA

ȘCOALA GIMNAZIALĂ NR. 1 LUNCA

ȘCOALA GIMNAZIALĂ NR. 1 MIHAI BRAVU

ȘCOALA GIMNAZIALĂ NR. 1 NOJORID

ȘCOALA GIMNAZIALĂ NR. 1 NUCET

ȘCOALA GIMNAZIALĂ NR. 1 PEȘTIȘ

ȘCOALA GIMNAZIALĂ NR. 1 PIETROASA

ȘCOALA GIMNAZIALĂ NR. 1 RĂBĂGANI

ȘCOALA GIMNAZIALĂ NR. 1 SÂNIOB

ȘCOALA GIMNAZIALĂ NR. 1 SÎNTANDREI

ȘCOALA GIMNAZIALĂ NR. 1 SÎRBI

ȘCOALA GIMNAZIALĂ NR. 1 SĂLIȘTE DE VAȘCĂU

ȘCOALA GIMNAZIALĂ NR. 1 TĂMĂȘEU

ȘCOALA GIMNAZIALĂ NR. 1 ȘINTEU

ȘCOALA GIMNAZIALĂ NR. 1 ȘUȘTUROGIU

ȘCOALA GIMNAZIALĂ NR. 2 BUCUROAIA

ȘCOALA GIMNAZIALĂ NR. 2 BURZUC

ȘCOALA GIMNAZIALĂ NR. 2 CEIȘOARA

ȘCOALA GIMNAZIALĂ NR. 2 CHEȚ

ȘCOALA GIMNAZIALĂ NR. 2 CHIȘCĂU

ȘCOALA GIMNAZIALĂ NR. 2 HUSASĂU DE CRIȘ

ȘCOALA GIMNAZIALĂ NR. 2 LIVADA

ȘCOALA GIMNAZIALĂ NR. 2 ȚIGĂNEȘTI DE CRIȘ

ȘCOALA GIMNAZIALĂ NR. 3 CORBEȘTI

ȘCOALA GIMNAZIALĂ NR.1 BORUMLACA

ȘCOALA GIMNAZIALĂ NR.1 BUDUREASA

ȘCOALA GIMNAZIALĂ NR.1 BUDUSLĂU

ȘCOALA GIMNAZIALĂ NR.1 BULZ

ȘCOALA GIMNAZIALĂ NR.1 BUNTEȘTI

ȘCOALA GIMNAZIALĂ NR.1 CURĂȚELE

ȘCOALA GIMNAZIALĂ NR.1 CUZAP

ȘCOALA GIMNAZIALĂ NR.1 CĂBEȘTI

ȘCOALA GIMNAZIALĂ NR.1 DERNA

ȘCOALA GIMNAZIALĂ NR.1 FINIȘ

ȘCOALA GIMNAZIALĂ NR.1 HOTAR

ȘCOALA GIMNAZIALĂ NR.1 POMEZEU

ȘCOALA GIMNAZIALĂ NR.1 REMETEA

ȘCOALA GIMNAZIALĂ NR.1 ROȘIA

ȘCOALA GIMNAZIALĂ NR.1 SPINUȘ

ȘCOALA GIMNAZIALĂ NR.1 TĂRCAIA

ȘCOALA GIMNAZIALĂ NR.1 TĂRIAN

ȘCOALA GIMNAZIALĂ NR.1 TĂUTEU

ȘCOALA GIMNAZIALĂ NR.1 URVIȘ DE BEIUȘ

ȘCOALA GIMNAZIALĂ NR.11 ORADEA

ȘCOALA GIMNAZIALĂ NR.16 ORADEA

ȘCOALA GIMNAZIALĂ NR.2 BOGEI

ȘCOALA GIMNAZIALĂ NR.2 CIUHOI

ȘCOALA GIMNAZIALĂ NR.2 DERNIȘOARA

ȘCOALA GIMNAZIALĂ NR.2 HINCHIRIȘ

ȘCOALA GIMNAZIALĂ NR.2 IOANIȘ

ȘCOALA GIMNAZIALĂ NR.2 MEZIAD

ȘCOALA GIMNAZIALĂ NR.2 POIENI

ȘCOALA GIMNAZIALĂ NR.2 REMEȚI

ȘCOALA GIMNAZIALĂ NR.2 VOIVOZI

ȘCOALA GIMNAZIALĂ NR.2 ȚEȚCHEA

ȘCOALA GIMNAZIALĂ NR.3 CHEȚ

ȘCOALA GIMNAZIALĂ NR.3 CHIRIBIȘ

ȘCOALA GIMNAZIALĂ NR.3 STÂNCEȘTI

ȘCOALA GIMNAZIALĂ NR.4 CIUTELEC

ȘCOALA GIMNAZIALĂ ”AUREL POP” OȘORHEI

REZULTATE EVALUARE NAȚIONALĂ 2018 - edu.ro publică NOTELE la CAPACITATE. Media generală obţinută la Evaluarea Naţională are o pondere de 80% în calculul mediei pe baza căreia se realizează admiterea în clasa a IX-a de liceu. 

MEDIA DE ADMITERE, pe baza căreia se realizează înscrierea în clasa a IX-a de liceu a absolvenților învățământului gimnazial, se calculează ca medie ponderată între media generală la EVALUAREA NAȚIONALĂ susținută de absolvenții clasei a VIII-a, care are o pondere de 80%, și media generală de absolvire a claselor 5-8, care are o pondere de 20%.

Calculul mediei de admitere se face astfel:

MA= 0,2 x ABS + 0,8 x EN

unde:

MA = media de admitere

ABS = media generală de absolvire a claselor a V-a - a VIII-a;

EN = media generală obținută la evaluarea națională susținută de absolvenții clasei a VIII-a.

ADMITERE pentru ÎNVĂȚĂMÂNT PROFESIONAL

Ministerul Educaţiei Naţionale anunţă că prima etapă dedicată înscrierii absolvenţilor claselor a VIII-a în învăţământul profesional de stat şi în învăţământul dual, în anul şcolar 2018 - 2019, se va desfăşura în zilele de 15, 18 şi 19 iunie, fiind alocate 38.345 de locuri la nivelul întregii ţări în peste 700 de unităţi de învăţământ. 

Potrivit MEN, sunt 38.345 de locuri pentru învăţământul profesional existente la nivelul întregii ţări, dintre care 5.542 de locuri sunt alocate învăţământului dual. 

În data de 19 iunie, cele peste 700 de unităţi de învăţământ cu ofertă educaţională pentru învăţământul profesional şi dual vor afişa lista candidaţilor înscrişi. 

Candidaţii respinşi în faza de preselecţie vor putea opta în zilele de 21 şi 22 iunie pentru alte unităţi de învăţământ cu ofertă disponibilă. Validarea, la nivelul comisiei judeţene de admitere/a municipiului Bucureşti a tuturor candidaţilor admişi în învăţământul profesional şi dual, are loc în data de 3 iulie. În aceeaşi zi, unităţile de învăţământ vor comunica şi lista candidaţilor respinşi. Locurile rămase libere pentru a doua etapă vor fi anunţate pe 6 iulie. 

Ai imagini sau informaţii care ar putea deveni o ştire? Trimite-ne un mesaj la numărul 0744.882.200 pe Whatsapp sau Signal

×
Parteneri
x close