x close

REZULTATE ADMITERE în LICEU 2019. Edu.ro îți spune unde ai fost REPARTIZAT în BUCUREȘTI

12 Iul 2019   •   05:10
REZULTATE ADMITERE în LICEU 2019. Edu.ro îți spune unde ai fost REPARTIZAT în BUCUREȘTI

BUCUREȘTI REPARTIZARE LICEE 2019 prima fază de ADMITERE – edu.ro. Repartizarea computerizată în învăţământul liceal de stat a absolvenţilor clasei a VIII-a are loc azi și lista unde ai fost repartizat va fi publicată pe în scurt timp pe www.antena3.ro și admitere.edu.ro. Depunerea dosarelor de înscriere la unităţile de învăţământ la care candidaţii au fost repartizaţi va putea fi făcută între 15 şi 18 iulie.

LISTA LICEELOR UNDE AI FOST REPARTIZAT

Colegiul Economic "V. Madgearu"

Colegiul Economic "Viilor"

Colegiul Economic ”A.D.Xenopol”

Colegiul Economic ”Hermes”

Colegiul German "Goethe"

Colegiul Naţional "Aurel Vlaicu"

Colegiul Naţional "Elena Cuza"

Colegiul Naţional "Gheorghe Lazăr"

Colegiul Naţional "Gheorghe Şincai"

Colegiul Naţional "Grigore Moisil"

Colegiul Naţional "I.L.Caragiale"

Colegiul Naţional "Ion Creangă"

Colegiul Naţional "Ion Neculce"

Colegiul Național "Matei Basarab"

Colegiul Naţional "Mihai Eminescu"

Colegiul Naţional "Octav Onicescu"

Colegiul Naţional "Sfântul Sava"

Colegiul Național ”Cantemir Vodă”

Colegiul Național ”Emil Racoviță”

Colegiul Național ”Iulia Hașdeu”

Colegiul Național ”Mihai Viteazul”

Colegiul Național ”Spiru Haret”

Colegiul Național ”Victor Babeș”

Colegiul Național Bilingv ”George Coșbuc”

Colegiul Naţional de Arte "Dinu Lipatti"

Colegiul Naţional de Informatică "Tudor Vianu"

Colegiul Naţional de Muzică "George Enescu"

Colegiul Romano-Catolic "Sfântul Iosif"

Colegiul Tehnic "Anghel Saligny"

Colegiul Tehnic "Carol I"

Colegiul Tehnic "Costin D. Nenițescu"

Colegiul Tehnic "Dinicu Golescu"

Colegiul Tehnic "Gheorghe Asachi"

Colegiul Tehnic "Iuliu Maniu"

Colegiul Tehnic "Media"

Colegiul Tehnic "Mihai Bravu"

Colegiul Tehnic "Mircea cel Bătrân"

Colegiul Tehnic "Miron Nicolescu"

Colegiul Tehnic "Petru Maior"

Colegiul Tehnic ”Dimitrie Leonida”

Colegiul Tehnic ”Edmond Nicolau”

Colegiul Tehnic ”Petru Rareș”

Colegiul Tehnic de Aeronautică "Henri Coandă"

Colegiul Tehnic de Arhitectură Şi Lucrări Publice "Ioan N. Socolescu"

Colegiul Tehnic de Industrie Alimentară "Dumitru Moţoc"

Colegiul Tehnic de Poştă și Telecomunicaţii "Gheorghe Airinei"

Colegiul Tehnic Energetic

Colegiul Tehnic Feroviar "Mihai I"

Colegiul Tehnic Mecanic "Griviţa"

Colegiul Tehnologic "Grigore Cerchez"

Colegiul Tehnologic "Viaceslav Harnaj"

Liceul "Dimitrie Paciurea"

Liceul cu Program Sportiv "Mircea Eliade"

Liceul de Arte Plastice "Nicolae Tonitza"

Liceul de Coregrafie "Floria Capsali"

Liceul Greco-Catolic "Timotei Cipariu"

Liceul Tehnologic "Dacia"

Liceul Tehnologic "Dimitrie Gusti"

Liceul Tehnologic "Dragomir Hurmuzescu"

Liceul Tehnologic "Elie Radu"

Liceul Tehnologic "Ion I.C. Brătianu"

Liceul Tehnologic "Mircea Vulcănescu"

Liceul Tehnologic "Petru Poni"

Liceul Tehnologic "Sf. Antim Ivireanu"

Liceul Tehnologic ”Constantin Brâncuși”

Liceul Tehnologic ”Electronica Industrială”

Liceul Tehnologic ”Sfântul Pantelimon”

Liceul Tehnologic de Metrologie "Traian Vuia"

Liceul Tehnologic Theodor Pallady

Liceul Teologic Adventist "Ştefan Demetrescu"

Liceul Teologic Baptist "Logos"

Liceul Teologic Penticostal "Emanuel"

Liceul Teoretic "Alexandru Ioan Cuza"

Liceul Teoretic "Alexandru Vlahuţă"

Liceul Teoretic "Benjamin Franklin"

Liceul Teoretic "C-tin Brâncoveanu"

Liceul Teoretic "Dante Alighieri"

Liceul Teoretic "Decebal"

Liceul Teoretic "Dimitrie Bolintineanu"

Liceul Teoretic "Eugen Lovinescu"

Liceul Teoretic "George Călinescu"

Liceul Teoretic "Ion Barbu"

Liceul Teoretic "Jean Monnet"

Liceul Teoretic "Marin Preda"

Liceul Teoretic "Nichita Stănescu"

Liceul Teoretic "Nicolae Iorga"

Liceul Teoretic "Ștefan Odobleja"

Liceul Teoretic "Tudor Vladimirescu"

Liceul Teoretic ”Ady Endre”

Liceul Teoretic ”C.A. Rosetti”

Liceul Teoretic ”Lucian Blaga”

Liceul Teoretic ”Mihail Sadoveanu”

Liceul Teoretic ”Traian”

Liceul Teoretic Bilingv "Miguel de Cervantes"

Liceul Teoretic Bilingv ”Ita Wegman”

Liceul Teoretic Bulgar "Hristo Botev"

Liceul Teoretic Waldorf

Școala Centrală

Școala Superioară Comercială "Nicolae Kretzulescu"

Seminarul Teologic Ortodox

Colegiul Economic "Costin C. Kiriţescu"

REPARTIZAREA ÎN LICEE pe fiecare JUDEȚ:

EVALUARE NAȚIONALĂ 2019 NOTE FINALE – edu.ro. Peste 150.000 de elevi au trecut săptămânile trecute prin emoțiile probelor din cadrul Evaluării Naționale pentru absolvenții de clasa a VIII-a. Acum vin și rezultatele, care sunt publicate pe evaluare.edu.ro și în centrele de examen. Antena3.ro v-a ținut la curent cu rezultatele de la Evaluare Națională 2019, afișarea primelor rezultate făcându-se în data de 25 iunie.

Pe www.antena3.ro găsești toate informațiile legate de examenele susținute de absolventii clasei a VIII-a: subiecte BAREM și REZULTATE FINALE EVALUARE NATIONALA 2019.

Subiecte și barem Limba și literatura română

Subiecte și barem Matematică

Lista completă a unităților de învățământ, pe evaluare.edu.ro

Colegiul Economic "Costin C. Kiriţescu"

Colegiul German "Goethe"

Colegiul Naţional "Elena Cuza"

Colegiul Naţional "Gheorghe Lazăr"

Colegiul Naţional "Grigore Moisil"

Colegiul Naţional "I.L.Caragiale"

Colegiul Naţional "Ion Neculce"

Colegiul Naţional "Mihai Eminescu"

Colegiul Naţional de Arte "Dinu Lipatti"

Colegiul Naţional de Informatică "Tudor Vianu"

Colegiul Naţional de Muzică "George Enescu"

Colegiul Național Bilingv ”George Coșbuc”

Colegiul Național ”Emil Racoviță”

Colegiul Național ”Spiru Haret”

Colegiul Național ”Victor Babeș”

Colegiul Romano-Catolic "Sfântul Iosif"

Colegiul Tehnic Feroviar "Mihai I"

Colegiul Tehnic ”Petru Rareș”

Complexul Educational Lauder Reut

LICEUL TEORETIC "SCOALA MEA"

LICEUL TEORETIC NATIONAL

Liceul Greco-Catolic "Timotei Cipariu"

Liceul Internațional de Informatică

Liceul Tehnologic "Sf. Antim Ivireanu"

Liceul Tehnologic Special nr. 3

Liceul Tehnologic ”Sfântul Pantelimon”

Liceul Teoretic "Alexandru Vlahuţă"

Liceul Teoretic "Dante Alighieri"

Liceul Teoretic "Decebal"

Liceul Teoretic "Dimitrie Bolintineanu"

Liceul Teoretic "Eugen Lovinescu"

Liceul Teoretic "Ion Barbu"

Liceul Teoretic "Jean Monnet"

Liceul Teoretic "Marin Preda"

Liceul Teoretic "Nichita Stănescu"

Liceul Teoretic "Nicolae Iorga"

Liceul Teoretic "Ștefan Odobleja"

Liceul Teoretic Bilingv "Miguel de Cervantes"

Liceul Teoretic Bilingv ”Ita Wegman”

Liceul Teoretic Bulgar "Hristo Botev"

Liceul Teoretic Mihai Ionescu

Liceul Teoretic Scoala Europeana Bucuresti

Liceul Teoretic Waldorf

Liceul Teoretic ”Ady Endre”

Liceul Teoretic ”Lucian Blaga”

Liceul cu Program Sportiv "Mircea Eliade"

Liceul de Arte Plastice "Nicolae Tonitza"

Liceul de Coregrafie "Floria Capsali"

SCOALA GIMNAZIALA AVENOR

Şcoala Gimnaziala "SFINTII TREI IERARHI"

Şcoala Gimnazială "Adrian Păunescu"

Şcoala Gimnazială "Alexandru Costescu"

Şcoala Gimnazială "Constantin Brâncuşi"

Şcoala Gimnazială "Elena Văcărescu"

Şcoala Gimnazială "Emil Racoviţă"

Şcoala Gimnazială "Eugen Barbu"

Şcoala Gimnazială "General Eremia Grigorescu"

Şcoala Gimnazială "Genesis"

Şcoala Gimnazială "Geo Bogza"

Şcoala Gimnazială "George Călinescu"

Şcoala Gimnazială "George Topârceanu"

Şcoala Gimnazială "Grigore Tocilescu"

Şcoala Gimnazială "Herăstrău"

Şcoala Gimnazială "I. G. Duca"

Şcoala Gimnazială "I. Heliade Rădulescu"

Şcoala Gimnazială "Ienăchiţă Văcărescu"

Şcoala Gimnazială "Ioanid"

Şcoala Gimnazială "Ion Dumitriu"

Şcoala Gimnazială "Ion I.C. Brătianu"

Şcoala Gimnazială "Luceafărul"

Şcoala Gimnazială "Mircea Sântimbreanu"

Şcoala Gimnazială "Nicolae Grigorescu"

Şcoala Gimnazială "Nicolae Titulescu"

Şcoala Gimnazială "Petrache Poenaru"

Şcoala Gimnazială "Petre Ghelmez"

Şcoala Gimnazială "Petre Ispirescu"

Şcoala Gimnazială "Pia Brătianu"

Şcoala Gimnazială "Principesa Margareta"

Şcoala Gimnazială "Regele Mihai I"

Şcoala Gimnazială "Rut"

Şcoala Gimnazială "Sf. Nicolae"

Şcoala Gimnazială "Sfintii Voievozi"

Şcoala Gimnazială "Sfinţii Constantin și Elena"

Şcoala Gimnazială "Sfânta Treime"

Şcoala Gimnazială "Sfântul Andrei"

Şcoala Gimnazială "Titu Maiorescu"

Şcoala Gimnazială "Uruguay"

Şcoala Gimnazială "Vasile Alecsandri"

Şcoala Gimnazială Specială "Sf. Nicolae"

Şcoala Gimnazială Specială pentru Deficienţi de Auz "Sfânta Maria"

Şcoala Gimnazială nr. 103

Şcoala Gimnazială nr. 108

Şcoala Gimnazială nr. 113

Şcoala Gimnazială nr. 115

Şcoala Gimnazială nr. 117

Şcoala Gimnazială nr. 119

Şcoala Gimnazială nr. 124

Şcoala Gimnazială nr. 125

Şcoala Gimnazială nr. 126

Şcoala Gimnazială nr. 127

Şcoala Gimnazială nr. 128

Şcoala Gimnazială nr. 129

Şcoala Gimnazială nr. 13

Şcoala Gimnazială nr. 131

Şcoala Gimnazială nr. 133

Şcoala Gimnazială nr. 134

Şcoala Gimnazială nr. 135

Şcoala Gimnazială nr. 136

Şcoala Gimnazială nr. 142

Şcoala Gimnazială nr. 143

Şcoala Gimnazială nr. 144

Şcoala Gimnazială nr. 150

Şcoala Gimnazială nr. 153

Şcoala Gimnazială nr. 156

Şcoala Gimnazială nr. 161

Şcoala Gimnazială nr. 162

Şcoala Gimnazială nr. 163

Şcoala Gimnazială nr. 164

Şcoala Gimnazială nr. 167

Şcoala Gimnazială nr. 168

Şcoala Gimnazială nr. 169

Şcoala Gimnazială nr. 178

Şcoala Gimnazială nr. 179

Şcoala Gimnazială nr. 181

Şcoala Gimnazială nr. 183

Şcoala Gimnazială nr. 184

Şcoala Gimnazială nr. 188

Şcoala Gimnazială nr. 190

Şcoala Gimnazială nr. 192

Şcoala Gimnazială nr. 193

Şcoala Gimnazială nr. 194

Şcoala Gimnazială nr. 197

Şcoala Gimnazială nr. 198

Şcoala Gimnazială nr. 2

Şcoala Gimnazială nr. 206

Şcoala Gimnazială nr. 279

Şcoala Gimnazială nr. 280

Şcoala Gimnazială nr. 309

Şcoala Gimnazială nr. 311

Şcoala Gimnazială nr. 5

Şcoala Gimnazială nr. 59

Şcoala Gimnazială nr. 6

Şcoala Gimnazială nr. 7

Şcoala Gimnazială nr. 84

Şcoala Gimnazială nr. 96

Şcoala gimnaziala "Anastasia Popescu"

Școala Centrală

Școala Gimnazială "Alexandru Ioan Cuza"

Școala Gimnazială "Avram Iancu"

Școala Gimnazială "Barbu Delavrancea"

Școala Gimnazială "Federico Garcia Lorca"

Școala Gimnazială "Ionel Teodoreanu"

Școala Gimnazială "Leonardo Da Vinci"

Școala Gimnazială "Liviu Rebreanu"

Școala Gimnazială "Maria Rosetti"

Școala Gimnazială "Mexic"

Școala Gimnazială "Mihai Botez"

Școala Gimnazială "Nicolae Labiș"

Școala Gimnazială "Voievod Neagoe Basarab"

Școala Gimnazială "Șerban-Vodă"

Școala Gimnazială Cezar Bolliac

Școala Gimnazială Specială Pentru Deficienți De Vedere

Școala Gimnazială nr. 112

Școala Gimnazială nr. 116

Școala Gimnazială nr. 149

Școala Gimnazială nr. 165

Școala Gimnazială nr. 189

Școala Gimnazială nr. 195

Școala Gimnazială nr. 20

Școala Gimnazială nr. 200

Școala Gimnazială nr. 24

Școala Gimnazială nr. 25

Școala Gimnazială nr. 27

Școala Gimnazială nr. 28

Școala Gimnazială nr. 308

Școala Gimnazială nr. 31

Școala Gimnazială nr. 32

Școala Gimnazială nr. 39

Școala Gimnazială nr. 4

Școala Gimnazială nr. 40

Școala Gimnazială nr. 41

Școala Gimnazială nr. 46

Școala Gimnazială nr. 47

Școala Gimnazială nr. 49

Școala Gimnazială nr. 51

Școala Gimnazială nr. 54

Școala Gimnazială nr. 55

Școala Gimnazială nr. 56

Școala Gimnazială nr. 62

Școala Gimnazială nr. 66

Școala Gimnazială nr. 67

Școala Gimnazială nr. 71

Școala Gimnazială nr. 77

Școala Gimnazială nr. 78

Școala Gimnazială nr. 79

Școala Gimnazială nr. 80

Școala Gimnazială nr. 81

Școala Gimnazială nr. 82

Școala Gimnazială nr. 85

Școala Gimnazială nr. 86

Școala Gimnazială nr. 88

Școala Gimnazială nr. 92

Școala Gimnazială nr. 95

Școala Gimnazială nr. 97

Școala Gimnazială nr. 99

Școala Gimnazială nr.145

Școala Gimnazială nr.307

Școala Gimnazială ”Ferdinand I”

Școala Gimnazială ”George Bacovia”

Școala Gimnazială ”Grigorie Ghica Voievod”

Școala Gimnazială ”Iancului”

Școala Gimnazială ”Maica Domnului”

Școala Gimnazială ”Mărțișor”

Școala Gimnazială ”Sf. Silvestru”

Școala Gimnazială ”Tudor Arghezi”

Mai jos este prezentat algoritmul de repartizare în licee 2019, realizat conform metodologiei oficiale de desfășurare a admiterii în licee.

  • 1. Repartizarea se face ordonând candidații în județul respectiv descrescător, după medii, încercându-se plasarea fiecărui candidat, începând de la cel cu media cea mai mare până la cel cu media cea mai mică, la una din opțiunile exprimate.
    Ordonarea candidaților se face descrescător după mai multe criterii: media de admitere, media de evaluare națională, media generală de absolvire a claselor V-VIII, nota obținută la proba de limbă și litaratură română din cadrul evaluării naționale, nota obținută la proba de matematică din cadrul evaluării naționale și nota obținută la proba de limbă maternă din cadrul evaluării naționale, respectiv nota de la proba de verificare a cunoștințelor de limbă maternă, susținută conform prevederilor Art. 10, în cazul candidaților care solicită înscrierea la unități de învățământ cu predare în limba minorităților naționale. 

    Calculul mediei de admitere se face astfel: 

           MA=0,2 × ABS + 0,8 ×EN* unde: 

    • MA este media de admitere

    • ABS este media generală de absolvire a claselor a V-a – a VIII-a;

    • EN* este media generală obținută la evaluarea națională susținută de absolvenții clasei a VIII-a


    * Candidații care au urmat cursurile gimnaziale în limba maternă și au susținut Evaluarea Națională la limba și literatura maternă respectivă pot opta pentru stabilirea mediei la evaluarea naţională fără a lua în calcul rezultatul la proba de limbă şi literatură maternă. În acest sens, părinții sau reprezentanții legali ai acestor candidați completează o declarație, semnată de părinte sau reprezentant legal şi de candidat, care însoțește fișa de înscriere în vederea repartizării computerizate. Aceşti candidați, care au optat pentru stabilirea mediei la evaluarea naţională fără a lua în calcul rezultatul la proba de limbă şi literatură maternă, nu pot fi înscriși în învăţământul liceal sau profesional în clase cu predare în limbile minorităților naționale 

  • 2. Când se ajunge la un candidat, se caută în lista sa de opțiuni prima opțiune validă la care există locuri libere
    Ordinea opțiunilor de pe fișă este prin urmare semnificativă, prima opțiune exprimată este luată în considerare înaintea celorlalte opțiuni.

    Exemplu: se verifică prima opțiune a candidatului curent; în cazul în care opțiunea este validă și mai există locuri la această opțiune, este considerat admis la această opțiune și se trece la următorul candidat; altfel se verifică a doua opțiune de pe fișă, etc.

    Observație 
    O opțiune este invalidă dacă:

    • codul opțiunii alese de candidat nu există

    • opțiunea aleasă necesită dată proba la limba maternă sau modernă și candidatul nu a susținut-o

    • opțiunea aleasă este cu predare în limba maternă iar candidatul care a susținut Evaluarea Națională cu probă de limba maternă a optat pentru calculul mediei de Evaluare fară a lua în considerare nota de la proba de limba maternă

     

  • 3. În cazul în care candidatul nu are loc la nici una din opțiunile exprimate pe fișă el rămâne nerepartizat în această sesiune de admitere și va trebui să participe la o sesiune ulterioară organizată numai pe locurile rămase libere în această sesiune. 
    Situația poate apare în cazul în care candidatul nu a exprimat suficiente opțiuni, opțiunile exprimate de el fiind ocupate înaintea lui de alți candidați care au medii mai mari.
    Se recomandă prin urmare completarea fișei cu un număr suficient de opțiuni pentru ca această situație să nu apară.

    Numărul total de locuri la licee este suficient pentru ca toți candidații să fie repartizați, dacă își exprimă opțiuni suficiente și realiste ! 

Observați că nu poate exista situația în care un candidat să fie declarat nerepartizat iar la una din opțiunile exprimate de el să fi fost repartizat un alt candidat cu medie mai mică decât el.

Parterneri
Parterneri
Click Accept pentru a primi notificări cu cele mai importante știri!
Nu, multumesc Accept
sati