x close

REZULTATE ADMITERE în LICEU 2019. Edu.ro îți spune unde ai fost REPARTIZAT în judeţul CLUJ

12 Iul 2019   •   05:10
REZULTATE ADMITERE în LICEU 2019. Edu.ro îți spune unde ai fost REPARTIZAT în judeţul CLUJ

CLUJ REPARTIZARE LICEE 2019 prima fază de ADMITERE – edu.ro. Repartizarea computerizată în învăţământul liceal de stat a absolvenţilor clasei a VIII-a are loc azi și lista unde ai fost repartizat va fi publicată pe în scurt timp pe www.antena3.ro și admitere.edu.ro. Depunerea dosarelor de înscriere la unităţile de învăţământ la care candidaţii au fost repartizaţi va putea fi făcută între 15 şi 18 iulie.

LISTA LICEELOR UNDE AI FOST REPARTIZAT

COLEGIUL "EMIL NEGRUȚIU" TURDA

COLEGIUL DE MUZICĂ "SIGISMUND TODUȚĂ" CLUJ-NAPOCA

COLEGIUL ECONOMIC "IULIAN POP" CLUJ-NAPOCA

COLEGIUL NAȚIONAL "ANDREI MUREȘANU" DEJ

COLEGIUL NAȚIONAL "EMIL RACOVIȚĂ" CLUJ-NAPOCA

COLEGIUL NAȚIONAL "GEORGE BARIȚIU" CLUJ-NAPOCA

COLEGIUL NAȚIONAL "GEORGE COȘBUC" CLUJ-NAPOCA

COLEGIUL NAȚIONAL "MIHAI VITEAZUL" TURDA

COLEGIUL NAȚIONAL PEDAGOGIC "GHEORGHE LAZĂR" CLUJ-NAPOCA

COLEGIUL TEHNIC "ANA ASLAN" CLUJ-NAPOCA

COLEGIUL TEHNIC "ANGHEL SALIGNY" CLUJ-NAPOCA

COLEGIUL TEHNIC "DR. IOAN RAȚIU" TURDA

COLEGIUL TEHNIC "EDMOND NICOLAU" CLUJ-NAPOCA

COLEGIUL TEHNIC "NAPOCA" CLUJ-NAPOCA

COLEGIUL TEHNIC "RALUCA RIPAN" CLUJ-NAPOCA

COLEGIUL TEHNIC "VICTOR UNGUREANU" CÂMPIA TURZII

COLEGIUL TEHNIC DE COMUNICAȚII "AUGUSTIN MAIOR" CLUJ-NAPOCA

COLEGIUL TEHNIC DE TRANSPORTURI "TRANSILVANIA" CLUJ-NAPOCA

COLEGIUL TEHNIC ENERGETIC CLUJ-NAPOCA

COLEGIUL TEHNIC TURDA

LICEUL CU PROGRAM SPORTIV CLUJ-NAPOCA

LICEUL DE ARTE VIZUALE "ROMULUS LADEA" CLUJ-NAPOCA

LICEUL DE COREGRAFIE ȘI ARTĂ DRAMATICĂ "OCTAVIAN STROIA" CLUJ-NAPOCA

LICEUL DE INFORMATICĂ "TIBERIU POPOVICIU" CLUJ-NAPOCA

LICEUL GRECO-CATOLIC "INOCHENTIE MICU" CLUJ-NAPOCA

LICEUL TEHNOLOGIC "ALEXANDRU BORZA" CLUJ-NAPOCA

LICEUL TEHNOLOGIC "AUREL VLAICU" CLUJ-NAPOCA

LICEUL TEHNOLOGIC "CONSTANTIN BRÂNCUȘI" DEJ

LICEUL TEHNOLOGIC "SOMEȘ" DEJ

LICEUL TEHNOLOGIC "VLĂDEASA" HUEDIN

LICEUL TEHNOLOGIC GHERLA

LICEUL TEHNOLOGIC NR. 1 CLUJ-NAPOCA

LICEUL TEOLOGIC ADVENTIST "MARANATHA" CLUJ-NAPOCA

LICEUL TEOLOGIC BAPTIST "EMANUEL" CLUJ-NAPOCA

LICEUL TEOLOGIC REFORMAT CLUJ-NAPOCA

LICEUL TEORETIC "ALEXANDRU PAPIU ILARIAN" DEJ

LICEUL TEORETIC "ANA IPĂTESCU" GHERLA

LICEUL TEORETIC "APACZAI CSERE JANOS" CLUJ-NAPOCA

LICEUL TEORETIC "AVRAM IANCU" CLUJ-NAPOCA

LICEUL TEORETIC "BATHORY ISTVAN" CLUJ-NAPOCA

LICEUL TEORETIC "BRASSAI SAMUEL" CLUJ-NAPOCA

LICEUL TEORETIC "EUGEN PORA" CLUJ-NAPOCA

LICEUL TEORETIC "GELU VOIEVOD" GILĂU

LICEUL TEORETIC "GHEORGHE ȘINCAI" CLUJ-NAPOCA

LICEUL TEORETIC "JOSIKA MIKLOS" TURDA

LICEUL TEORETIC "LIVIU REBREANU" TURDA

LICEUL TEORETIC "LUCIAN BLAGA" CLUJ-NAPOCA

LICEUL TEORETIC "MIHAI EMINESCU" CLUJ-NAPOCA

LICEUL TEORETIC "NICOLAE BĂLCESCU" CLUJ-NAPOCA

LICEUL TEORETIC "OCTAVIAN GOGA" HUEDIN

LICEUL TEORETIC "ONISIFOR GHIBU" CLUJ-NAPOCA

LICEUL TEORETIC "PAVEL DAN" CÂMPIA TURZII

LICEUL TEORETIC "PETRU MAIOR" GHERLA

LICEUL TEORETIC "VICTOR BABEȘ" CLUJ-NAPOCA

LICEUL TEORETIC CU PREDARE ÎN LIMBA MAGHIARĂ GHERLA

LICEUL UNITARIAN "JANOS ZSIGMOND" CLUJ-NAPOCA

LICEUL WALDORF CLUJ-NAPOCA

SEMINARUL TEOLOGIC ORTODOX CLUJ-NAPOCA

REPARTIZAREA ÎN LICEE pe fiecare JUDEȚ:

EVALUARE NAȚIONALĂ 2019 NOTE FINALE – edu.ro. Peste 150.000 de elevi au trecut săptămânile trecute prin emoțiile probelor din cadrul Evaluării Naționale pentru absolvenții de clasa a VIII-a. Acum vin și rezultatele, care sunt publicate pe evaluare.edu.ro și în centrele de examen. Antena3.ro v-a ținut la curent cu rezultatele de la Evaluare Națională 2019, afișarea primelor rezultate făcându-se în data de 25 iunie.

Pe www.antena3.ro găsești toate informațiile legate de examenele susținute de absolventii clasei a VIII-a: subiecte BAREM și REZULTATE FINALE EVALUARE NATIONALA 2019.

Subiecte și barem Limba și literatura română

Subiecte și barem Matematică

Lista completă a unităților de învățământ, pe evaluare.edu.ro

COLEGIUL DE MUZICĂ "SIGISMUND TODUȚĂ" CLUJ-NAPOCA

COLEGIUL NAȚIONAL "ANDREI MUREȘANU" DEJ

COLEGIUL NAȚIONAL "EMIL RACOVIȚĂ" CLUJ-NAPOCA

COLEGIUL NAȚIONAL "GEORGE BARIȚIU" CLUJ-NAPOCA

COLEGIUL NAȚIONAL "GEORGE COȘBUC" CLUJ-NAPOCA

COLEGIUL NAȚIONAL "MIHAI VITEAZUL" TURDA

COLEGIUL NAȚIONAL PEDAGOGIC "GHEORGHE LAZĂR" CLUJ-NAPOCA

COLEGIUL TEHNIC "ANA ASLAN" CLUJ-NAPOCA

COLEGIUL TEHNIC "ANGHEL SALIGNY" CLUJ-NAPOCA

COLEGIUL TEHNIC "DR. IOAN RAȚIU" TURDA

LICEUL CU PROGRAM SPORTIV CLUJ-NAPOCA

LICEUL DE ARTE VIZUALE "ROMULUS LADEA" CLUJ-NAPOCA

LICEUL DE COREGRAFIE ȘI ARTĂ DRAMATICĂ "OCTAVIAN STROIA" CLUJ-NAPOCA

LICEUL DE INFORMATICĂ "TIBERIU POPOVICIU" CLUJ-NAPOCA

LICEUL SPECIAL PENTRU DEFICIENȚI DE VEDERE CLUJ-NAPOCA

LICEUL TEHNOLOGIC "VLĂDEASA" HUEDIN

LICEUL TEHNOLOGIC "ȘTEFAN PASCU" APAHIDA

LICEUL TEHNOLOGIC SPECIAL PENTRU DEFICIENȚI DE AUZ CLUJ-NAPOCA

LICEUL TEOLOGIC BAPTIST "EMANUEL" CLUJ-NAPOCA

LICEUL TEOLOGIC REFORMAT CLUJ-NAPOCA

LICEUL TEORETIC "ALEXANDRU PAPIU ILARIAN" DEJ

LICEUL TEORETIC "ANA IPĂTESCU" GHERLA

LICEUL TEORETIC "APACZAI CSERE JANOS" CLUJ-NAPOCA

LICEUL TEORETIC "AVRAM IANCU" CLUJ-NAPOCA

LICEUL TEORETIC "BATHORY ISTVAN" CLUJ-NAPOCA

LICEUL TEORETIC "BRASSAI SAMUEL" CLUJ-NAPOCA

LICEUL TEORETIC "EUGEN PORA" CLUJ-NAPOCA

LICEUL TEORETIC "GELU VOIEVOD" GILĂU

LICEUL TEORETIC "GHEORGHE ȘINCAI" CLUJ-NAPOCA

LICEUL TEORETIC "JOSIKA MIKLOS" TURDA

LICEUL TEORETIC "LUCIAN BLAGA" CLUJ-NAPOCA

LICEUL TEORETIC "MIHAI EMINESCU" CLUJ-NAPOCA

LICEUL TEORETIC "NICOLAE BĂLCESCU" CLUJ-NAPOCA

LICEUL TEORETIC "OCTAVIAN GOGA" HUEDIN

LICEUL TEORETIC "ONISIFOR GHIBU" CLUJ-NAPOCA

LICEUL TEORETIC "PAVEL DAN" CÂMPIA TURZII

LICEUL TEORETIC "PETRU MAIOR" GHERLA

LICEUL TEORETIC CREȘTIN "PRO DEO" CLUJ-NAPOCA

LICEUL UNITARIAN "JANOS ZSIGMOND" CLUJ-NAPOCA

TRANSYLVANIA COLLEGE THE CAMBRIDGE INTERNATIONAL SCHOOL IN CLUJ

ȘCOALA GIMNAZIALĂ "ADY ENDRE" SÂNCRAIU, COM. SÂNCRAIU

ȘCOALA GIMNAZIALĂ "ALEXANDRU BOHAȚIEL" VULTURENI, COM. VULTURENI

ȘCOALA GIMNAZIALĂ "ALEXANDRU VAIDA VOEVOD" CLUJ-NAPOCA

ȘCOALA GIMNAZIALĂ "ANDREI ȘAGUNA" TURDA

ȘCOALA GIMNAZIALĂ "AUREL MUNTEANU" VALEA DRĂGANULUI, COM. POIENI

ȘCOALA GIMNAZIALĂ "AVRAM IANCU" BELIȘ, COM. BELIȘ

ȘCOALA GIMNAZIALĂ "AVRAM IANCU" CÂMPIA TURZII

ȘCOALA GIMNAZIALĂ "AVRAM IANCU" DEJ

ȘCOALA GIMNAZIALĂ "AVRAM IANCU" TURDA

ȘCOALA GIMNAZIALĂ "BORBELY JOZSEF" SĂVĂDISLA, COM. SĂVĂDISLA

ȘCOALA GIMNAZIALĂ "CONSTANTIN BRÂNCUȘI" CLUJ-NAPOCA

ȘCOALA GIMNAZIALĂ "ELF" CLUJ-NAPOCA

ȘCOALA GIMNAZIALĂ "EMIL ISAC" CLUJ-NAPOCA

ȘCOALA GIMNAZIALĂ "GELU ROMANUL" DĂBÂCA, COM. DĂBÂCA

ȘCOALA GIMNAZIALĂ "GEORGE BARIȚIU" JUCU DE SUS, COM. JUCU

ȘCOALA GIMNAZIALĂ "GHEORGHE ȘINCAI" FLOREȘTI, COM. FLOREȘTI

ȘCOALA GIMNAZIALĂ "HOREA CLOȘCA ȘI CRIȘAN" TURDA

ȘCOALA GIMNAZIALĂ "HOREA" CLUJ-NAPOCA

ȘCOALA GIMNAZIALĂ "IOAN ALEXANDRU" SÂNPAUL, COM. SÂNPAUL

ȘCOALA GIMNAZIALĂ "IOAN BOB" CLUJ-NAPOCA

ȘCOALA GIMNAZIALĂ "IOAN BUJOR" PETREȘTII DE JOS, COM. PETREȘTII DE JOS

ȘCOALA GIMNAZIALĂ "IOAN OPRIȘ" TURDA

ȘCOALA GIMNAZIALĂ "ION AGÂRBICEANU" CLUJ-NAPOCA

ȘCOALA GIMNAZIALĂ "ION CREANGĂ" CLUJ-NAPOCA

ȘCOALA GIMNAZIALĂ "IULIU HAȚIEGANU" CLUJ-NAPOCA

ȘCOALA GIMNAZIALĂ "KOS KAROLY" IZVORU CRIȘULUI, COM. IZVORU CRIȘULUI

ȘCOALA GIMNAZIALĂ "LIA MANOLIU" CORNEȘTI, COM. CORNEȘTI

ȘCOALA GIMNAZIALĂ "LIVIU REBREANU" CLUJ-NAPOCA

ȘCOALA GIMNAZIALĂ "MIHAI EMINESCU" DEJ

ȘCOALA GIMNAZIALĂ "MIHAI VITEAZUL" CÂMPIA TURZII

ȘCOALA GIMNAZIALĂ "MIHAI VODĂ" MIHAI VITEAZU, COM. MIHAI VITEAZU

ȘCOALA GIMNAZIALĂ "MIRCEA LUCA" BĂIȘOARA, COM. BĂIȘOARA

ȘCOALA GIMNAZIALĂ "NICOLAE IORGA" CLUJ-NAPOCA

ȘCOALA GIMNAZIALĂ "NICOLAE TITULESCU" CLUJ-NAPOCA

ȘCOALA GIMNAZIALĂ "OCTAVIAN GOGA" CIUCEA, COM. CIUCEA

ȘCOALA GIMNAZIALĂ "OCTAVIAN GOGA" CLUJ-NAPOCA

ȘCOALA GIMNAZIALĂ "PAVEL DAN" TRITENII DE JOS, COM. TRITENII DE JOS

ȘCOALA GIMNAZIALĂ "PELAGHIA ROȘU" MĂRIȘEL, COM. MĂRIȘEL

ȘCOALA GIMNAZIALĂ "SIMION BALINT" COPĂCENI, COM. SĂNDULEȘTI

ȘCOALA GIMNAZIALĂ "TAMAS GYULA" MERA, COM. BACIU

ȘCOALA GIMNAZIALĂ "TEODOR MURĂȘANU" TURDA

ȘCOALA GIMNAZIALĂ "TRAIAN DÂRJAN" CLUJ-NAPOCA

ȘCOALA GIMNAZIALĂ "ȘTEFAN MICLE" FELEACU, COM. FELEACU

ȘCOALA GIMNAZIALĂ AGHIREȘU - FABRICI, COM. AGHIREȘU

ȘCOALA GIMNAZIALĂ AGHIREȘU, COM. AGHIREȘU

ȘCOALA GIMNAZIALĂ ALUNIȘ, COM. ALUNIȘ

ȘCOALA GIMNAZIALĂ AȘCHILEU MARE, COM. AȘCHILEU

ȘCOALA GIMNAZIALĂ BACIU, COM. BACIU

ȘCOALA GIMNAZIALĂ BATIN, COM. UNGURAȘ

ȘCOALA GIMNAZIALĂ BOBÂLNA, COM. BOBÂLNA

ȘCOALA GIMNAZIALĂ BOIAN, COM. CEANU MARE

ȘCOALA GIMNAZIALĂ BONȚIDA, COM. BONȚIDA

ȘCOALA GIMNAZIALĂ BORȘA, COM. BORȘA

ȘCOALA GIMNAZIALĂ BUZA, COM. BUZA

ȘCOALA GIMNAZIALĂ CARA, COM. COJOCNA

ȘCOALA GIMNAZIALĂ CEANU MARE, COM. CEANU MARE

ȘCOALA GIMNAZIALĂ CHINTENI, COM. CHINTENI

ȘCOALA GIMNAZIALĂ CHIUIEȘTI, COM. CHIUIEȘTI

ȘCOALA GIMNAZIALĂ CIURILA, COM. CIURILA

ȘCOALA GIMNAZIALĂ COJOCNA, COM. COJOCNA

ȘCOALA GIMNAZIALĂ CUTCA, COM. SÂNMARTIN

ȘCOALA GIMNAZIALĂ CUZDRIOARA, COM. CUZDRIOARA

ȘCOALA GIMNAZIALĂ CÂȚCĂU, COM. CÂȚCĂU

ȘCOALA GIMNAZIALĂ CĂIANU, COM. CĂIANU

ȘCOALA GIMNAZIALĂ CĂLĂRAȘI, COM. CĂLĂRAȘI

ȘCOALA GIMNAZIALĂ CĂLĂȚELE, COM. CĂLĂȚELE

ȘCOALA GIMNAZIALĂ CĂMĂRAȘU, COM. CĂMĂRAȘU

ȘCOALA GIMNAZIALĂ CĂPUȘU MARE, COM. CĂPUȘU MARE

ȘCOALA GIMNAZIALĂ CĂTINA, COM. CĂTINA

ȘCOALA GIMNAZIALĂ CĂȘEIU, COM. CĂȘEIU

ȘCOALA GIMNAZIALĂ FINIȘEL, COM. SĂVĂDISLA

ȘCOALA GIMNAZIALĂ FRATA, COM. FRATA

ȘCOALA GIMNAZIALĂ GEACA, COM. GEACA

ȘCOALA GIMNAZIALĂ GHEORGHIENI, COM. FELEACU

ȘCOALA GIMNAZIALĂ GÂRBĂU, COM. GÂRBĂU

ȘCOALA GIMNAZIALĂ HĂȘDATE - FINIȘEL, COM. SĂVĂDISLA

ȘCOALA GIMNAZIALĂ IARA, COM. IARA

ȘCOALA GIMNAZIALĂ ICLOD, COM. ICLOD

ȘCOALA GIMNAZIALĂ LIVADA, COM. ICLOD

ȘCOALA GIMNAZIALĂ LUNA DE SUS, COM. FLOREȘTI

ȘCOALA GIMNAZIALĂ LUNA, COM. LUNA

ȘCOALA GIMNAZIALĂ LUNCANI, COM. LUNA

ȘCOALA GIMNAZIALĂ MINTIU GHERLII, COM. MINTIU GHERLII

ȘCOALA GIMNAZIALĂ MOCIU, COM. MOCIU

ȘCOALA GIMNAZIALĂ MOLDOVENEȘTI, COM. MOLDOVENEȘTI

ȘCOALA GIMNAZIALĂ MUNTELE RECE, COM. MĂGURI RĂCĂTĂU

ȘCOALA GIMNAZIALĂ MĂGURI BOGDĂNEȘTI, COM. MĂGURI RĂCĂTĂU

ȘCOALA GIMNAZIALĂ MĂGURI RĂCĂTĂU, COM. MĂGURI RĂCĂTĂU

ȘCOALA GIMNAZIALĂ MĂNĂSTIRENI, COM. MĂNĂSTIRENI

ȘCOALA GIMNAZIALĂ NEGRENI, COM. NEGRENI

ȘCOALA GIMNAZIALĂ NIREȘ, COM. MICA

ȘCOALA GIMNAZIALĂ NR. 1 DEJ

ȘCOALA GIMNAZIALĂ NR. 1 GHERLA

ȘCOALA GIMNAZIALĂ NR. 2 GHERLA

ȘCOALA GIMNAZIALĂ PALATCA, COM. PALATCA

ȘCOALA GIMNAZIALĂ PANTICEU, COM. PANTICEU

ȘCOALA GIMNAZIALĂ PLOSCOȘ, COM. PLOSCOȘ

ȘCOALA GIMNAZIALĂ POIENI, COM. POIENI

ȘCOALA GIMNAZIALĂ PĂDURENI, COM. TRITENII DE JOS

ȘCOALA GIMNAZIALĂ REFORMATĂ "TALENTUM" CLUJ-NAPOCA

ȘCOALA GIMNAZIALĂ ROGOJELU, COM. SĂCUIEU

ȘCOALA GIMNAZIALĂ RUGĂȘEȘTI, COM. CĂȘEIU

ȘCOALA GIMNAZIALĂ RÂȘCA, COM. RÂȘCA

ȘCOALA GIMNAZIALĂ RĂCHIȚELE, COM. MĂRGĂU

ȘCOALA GIMNAZIALĂ SIC, COM. SIC

ȘCOALA GIMNAZIALĂ SOMEȘU RECE COM. GILĂU

ȘCOALA GIMNAZIALĂ SOPORU DE CÂMPIE, COM. FRATA

ȘCOALA GIMNAZIALĂ SPECIALĂ CENTRU DE RESURSE ȘI DOCUMENTARE PRIVIND EDUCAȚIA INCLUSIVĂ/INTEGRATĂ CJ

ȘCOALA GIMNAZIALĂ SPECIALĂ HUEDIN

ȘCOALA GIMNAZIALĂ SUATU, COM. SUATU

ȘCOALA GIMNAZIALĂ SUCEAGU, COM. BACIU

ȘCOALA GIMNAZIALĂ SÂNNICOARA, COM. APAHIDA

ȘCOALA GIMNAZIALĂ SĂCUIEU, COM. SĂCUIEU

ȘCOALA GIMNAZIALĂ TURENI, COM. TURENI

ȘCOALA GIMNAZIALĂ UNGURAȘ, COM. UNGURAȘ

ȘCOALA GIMNAZIALĂ VAD, COM. VAD

ȘCOALA GIMNAZIALĂ VAIDA CĂMĂRAȘ, COM. CĂIANU

ȘCOALA GIMNAZIALĂ VALEA IERII, COM. VALEA IERII

ȘCOALA GIMNAZIALĂ VIIȘOARA, COM. VIIȘOARA

ȘCOALA GIMNAZIALĂ WALDORF CLUJ-NAPOCA

ȘCOALA GIMNAZIALĂ ȚAGA, COM. ȚAGA

ȘCOALA PROFESIONALĂ POIANA TURDA

ȘCOALA PROFESIONALĂ RĂSCRUCI, COM. BONȚIDA

Mai jos este prezentat algoritmul de repartizare în licee 2019, realizat conform metodologiei oficiale de desfășurare a admiterii în licee.

  • 1. Repartizarea se face ordonând candidații în județul respectiv descrescător, după medii, încercându-se plasarea fiecărui candidat, începând de la cel cu media cea mai mare până la cel cu media cea mai mică, la una din opțiunile exprimate.
    Ordonarea candidaților se face descrescător după mai multe criterii: media de admitere, media de evaluare națională, media generală de absolvire a claselor V-VIII, nota obținută la proba de limbă și litaratură română din cadrul evaluării naționale, nota obținută la proba de matematică din cadrul evaluării naționale și nota obținută la proba de limbă maternă din cadrul evaluării naționale, respectiv nota de la proba de verificare a cunoștințelor de limbă maternă, susținută conform prevederilor Art. 10, în cazul candidaților care solicită înscrierea la unități de învățământ cu predare în limba minorităților naționale. 

    Calculul mediei de admitere se face astfel: 

           MA=0,2 × ABS + 0,8 ×EN* unde: 

    • MA este media de admitere

    • ABS este media generală de absolvire a claselor a V-a – a VIII-a;

    • EN* este media generală obținută la evaluarea națională susținută de absolvenții clasei a VIII-a


    * Candidații care au urmat cursurile gimnaziale în limba maternă și au susținut Evaluarea Națională la limba și literatura maternă respectivă pot opta pentru stabilirea mediei la evaluarea naţională fără a lua în calcul rezultatul la proba de limbă şi literatură maternă. În acest sens, părinții sau reprezentanții legali ai acestor candidați completează o declarație, semnată de părinte sau reprezentant legal şi de candidat, care însoțește fișa de înscriere în vederea repartizării computerizate. Aceşti candidați, care au optat pentru stabilirea mediei la evaluarea naţională fără a lua în calcul rezultatul la proba de limbă şi literatură maternă, nu pot fi înscriși în învăţământul liceal sau profesional în clase cu predare în limbile minorităților naționale 

  • 2. Când se ajunge la un candidat, se caută în lista sa de opțiuni prima opțiune validă la care există locuri libere
    Ordinea opțiunilor de pe fișă este prin urmare semnificativă, prima opțiune exprimată este luată în considerare înaintea celorlalte opțiuni.

    Exemplu: se verifică prima opțiune a candidatului curent; în cazul în care opțiunea este validă și mai există locuri la această opțiune, este considerat admis la această opțiune și se trece la următorul candidat; altfel se verifică a doua opțiune de pe fișă, etc.

    Observație 
    O opțiune este invalidă dacă:

    • codul opțiunii alese de candidat nu există

    • opțiunea aleasă necesită dată proba la limba maternă sau modernă și candidatul nu a susținut-o

    • opțiunea aleasă este cu predare în limba maternă iar candidatul care a susținut Evaluarea Națională cu probă de limba maternă a optat pentru calculul mediei de Evaluare fară a lua în considerare nota de la proba de limba maternă

     

  • 3. În cazul în care candidatul nu are loc la nici una din opțiunile exprimate pe fișă el rămâne nerepartizat în această sesiune de admitere și va trebui să participe la o sesiune ulterioară organizată numai pe locurile rămase libere în această sesiune. 
    Situația poate apare în cazul în care candidatul nu a exprimat suficiente opțiuni, opțiunile exprimate de el fiind ocupate înaintea lui de alți candidați care au medii mai mari.
    Se recomandă prin urmare completarea fișei cu un număr suficient de opțiuni pentru ca această situație să nu apară.

    Numărul total de locuri la licee este suficient pentru ca toți candidații să fie repartizați, dacă își exprimă opțiuni suficiente și realiste ! 

Observați că nu poate exista situația în care un candidat să fie declarat nerepartizat iar la una din opțiunile exprimate de el să fi fost repartizat un alt candidat cu medie mai mică decât el.

Parterneri
Parterneri
Click Accept pentru a primi notificări cu cele mai importante știri!
Nu, multumesc Accept
sati