Antena 3 CNN Sport Gimnasta Larisa Iordache a câştigat două medalii de aur şi una de argint la Campionatul European de Gimnastică

Gimnasta Larisa Iordache a fost aproape de a egala astăzi performanța junioarei Ana Bărbosu la europeanul de la Mersin (4 medalii de aur). Larisa a câştigat două medalii de aur şi una de argint la Campionatul European de Gimnastică din Turcia.

Sursa foto: Hepta
de Alin Tarnovschi    |    20 Dec 2020   •   17:44

Iordache a luat aurul la bârnă și la sol și argintul la sărituri.

Tot la finalele pe aparate, Silviana Sfiringu a urcat alături de Larisa Iordache pe a doua treaptă a podiumului la bârnă.

Titlul la sol a fost atribuit româncei abia după ce antrenorii români au contestat prima notă (13.050), care o plasa doar pe locul 2. După recalculare, Iordache a fost notată cu 13.450.

Echipa României se întoarce de la competiția din Turcia cu 8 medalii de aur, 5 de argint și una de bronz.

Gimnasta Ana Bărbosu, medalii de aur la toate cele patru finale pe aparate la Campionatul European

Sursă: Mediafax