Antena 3 CNN Sport Simona Halep, victorie rapidă la Madrid: S-a calificat în optimile turneului în 80 de minute

Simona Halep s-a calificat în optimile de finală ale turneului de tenis de la Madrid, după ce a învins-o, în doar 80 de minute, pe jucătoarea Saisai Zheng, din China, cu 6-0, 6-4.

Sursa foto: Hepta
de Mia Lungu    |    03 Mai 2021   •   10:13

Românca a bifat al doilea meci la rând când își trece în cont un set la 0. Simona a avut o cădere în setul secund, deși a condus cu 3-0. Aceasta s-a impus până la urmă cu 6-4.

Simo a mai primit ieri o veste bună: a devenit principala favorită pe partea ei de tablou. Naomi Osaka a fost eliminată surprinzător, în turul doi, de Muchova, din Cehia.

Românca şi-a asigurat un cec de 34.048 euro şi 120 de puncte WTA.

În turul următor, Halep va juca cu învingătoarea dintre belgiancă Elise Mertens (cap de serie numărul 13) şi kazahă Elena Rîbakina.