Antena 3 CNN Sport Tenis Patricia Țig s-a calificat în optimile turneului de la Washington

Patricia Țig s-a calificat în optimile turneului de la Washington

01 Aug 2017   •   23:36

Jucătoarea română de tenis Patricia Maria Ţig s-a calificat, marţi, în optimile de finală ale turneului WTA de la Washington, dotat cu premii totale de 226.750 dolari, după ce a trecut de britanica Heather Watson cu 7-6 (4), 7-6 (3).

Ţig (23 ani, 134 WTA) s-a impus după două ore şi 4 minute de joc în faţa unei adversare de 25 de ani, mai bine clasată (75 WTA), dar venită din calificări.

Patricia nu a mai câştigase un meci din luna martie (Miami Open), venind după şapte înfrângeri consecutive.

În primul set, Watson a condus cu 5-2, dar românca a revenit spectaculos şi a egalat, 5-5, apoi meciul a ajuns în tie break, unde Ţig a reuşit să se impună cu 7-4.

În actul al doilea, Ţig a condus cu 3-0 şi 5-2, dar a comis din ce în ce mai multe greşeli şi Watson a restabilit egalitatea, 5-5, românca ratând şi două mingi de meci. Cele două jucătoare au ajuns din nou în tie break, unde Patricia s-a impus din nou, cu 7-3.

Ţig o mai învinsese pe Watson anul acesta, în primul lor meci, la Miami, în primul tur, cu 7-6 (4), 6-1.

În optimi, Patricia Ţig o va înfrunta pe învingătoarea dintre Monica Niculescu, a şasea favorită, şi japoneza Nao Hibino. Ţig şi-a asigurat un cec de 3.420 şi 30 de puncte WTA, ea fiind calificată şi în sferturi la dublu.

Tot marţi, Simona Halep a învins-o în primul tur pe americanca Sloane Stephens, cu 7-6 (3), 6-0.

Sursă: Agerpres