Antena 3 CNN Actualitate Căldura se întoarce de duminică. Șefa ANM: „În orașe vor fi diferențe și de 10 grade între temperatura resimțită și cea din termometre”

Căldura se întoarce de duminică. Șefa ANM: „În orașe vor fi diferențe și de 10 grade între temperatura resimțită și cea din termometre”

A.O.
2 minute de citit Publicat la 07:00 10 Iul 2025 Modificat la 08:32 10 Iul 2025
termometru și soare afară
Căldura se întoarce de duminică în toată țara și vor urma noi zile caniculare. Foto: Getty Images

Fenomenele meteorologice extreme se vor liniști în zilele următoare, dar de duminică căldura revine în aproape toată țara, a anunțat miercuri Elena Mateescu, directoarea Administrației Naționale de Meteorologie, la Antena 3 CNN. Un nou val de căldură intensă este așteptat să afecteze toată România, iar diferența între temperatura măsurată la umbră și cea resimțită va fi și de 10 grade în marile orașe. 

Căldura se întoarce de duminică în toată țara și vor urma noi zile caniculare. Directoarea ANM a explicat că luna trecută au fost resimțite temperaturi de 45 de grade Celsius, în timp ce termometrele arătau 38 de grade Celsius. 

„De duminică vor fi temperaturi în creștere, ne apropiem iar de pragul unei zile de caniculă și chiar peste 34-35 grade, săptămâna viitoare nu excludem valori de 37-38 de grade Celsius. 

Este luna lui cuptor și în general verile sunt mai călduroase în România în medie cu un grad. Diferența între datele măsurate în condiții standard și temperatura resimțită, mai ales în marile orașe, acolo se potențează ceea ce resimțim și putem avea diferențe chiar cu 10 grade între temperatura măsurată și cea resimțită. 

Am înregistrat temperaturi resimțite de 44-45 de grade Celsius în condițiile în care la umbră înregistram 37-38 de grade Celsei. Prezența masei de aer cald și un grad ridicat de umezeală potențează acest tip de fenomen”, a explicat ea la Antena 3 CNN. 

Elena Mateescu a adăugat că în zilele următoare nu vor mai exista fenomene meteo extreme așa cum a fost furtuna de la Sinaia, de pildă. 

„În contextul în care vorbim de o masă de aer preexistentă foarte caldă, urmată de o scădere semnificativă și înlocuirea acesteia cu o masă de aer rece, cu cât diferența e mai mare cu atât agresivitatea acestor fenomene e semnificativă.

Acest lucru s-a întâmplat și azi pentru că, amintim, ne-am aflat trei zile consecutiv sub incidența unor avertizări generale pentru val de căldură persistent și intens cu valori de până la 40 de grade în bună parte din țară. 

Diferența termică de la valori de la 38 de grade în 24 de ore la o scădere cu mai mult de 15 grade a determinat manifestări de acest fel. 

Până mâine la 14:00 în continuare rămâne o atenționare meteo generală de cod galben. A fost amendată și prin avertizări nowcasting fie de cod portocaliu, fie de cod roșu”, a spus directoarea ANM. 

Nu sunt însă excluse ploile, izolat, chiar averse torențiale. 

„În zilele următoare din punct de vedere meteo ne mai liniștim. Însă nu excludem să mai avem în zonele vestice, centrale, nordice, dar și în sud cantități de precipitații, la nivelul averselor, de 15...20 l/mp. 

Per total țară suntem sub norma climatologică a lunii iulie, la nivel național înregistrăm o cantitate sub 40% față de cât ar trebui să plouă în iulie. Media se aropie de 70...75 l/mp, caracterul torențial nu asigură o bună înmagazinare a apei în sol, încă e nevoie de apă, mai ales că aceste averse au fost în orașe”, a explicat directoarea ANM. 

 

Ştiri video recomandate
×

Fanatik

Antena Sport

Observator News

Parteneri
x close