Antena 3 CNN Actualitate Daniel Brata, campionul naţional la judo, arestat pentru tentativă de omor calificat

Daniel Brata, campion naţional la judo, a fost reţinut ieri pentru 24 de ore. Acesta, împreună cu un alt coleg, Valentin Radu, sunt urmăriţi penal pentru tentativă de omor calificat, după ce în luna iulie ar fi agresat un tânăr.

Sursa foto: Foto: baricada.ro
de N.B.    |    10 Aug 2011   •   11:39

Victima de 25 de ani a suferit trei fracturi craniene iar acum are pareză pe partea dreaptă. Tânărul, articulând greu cuvintele, a povestit că Brata şi colegul său l-au lovit cu pumnii, iar când a căzut la pământ au continuat să îl lovească în zona capului cu picioarele.

Daniel Brata a fost reţinut, însă colegul său, Valentin Radu, este plecat deocamdată din ţară. După întoarcerea şi audierea lui, se vor lua măsuri şi în cazul său.

Sportivul Daniel Brata a câştigat, la sfârşitul lunii iunie, medalia de bronz la categoria minus 100 de kilograme, la Cupa Mondială de judo de la Sao Paolo din Brazilia.