Cubanezii au, de-acum, dreptul de a circula civilizat, fără să încalce legea. Autorităţile de la Havana le-au dat în sfârşit şoferilor permisiunea să îşi pună la dispoziţie maşinile pentru a-şi transporta concetăţenii. Şi asta în condiţiile în care transportul în comun a devenit, în ultimii ani, un coşmar.
Până acum, pentru a scăpa de aglomeraţie, cubanezii foloseau biciclete. Conform noii legi, proprietarii de automobile vor putea să îşi fixeze singuri tarifele.
De când a preluat oficial funcţia de lider la Havana, Raul Castro a promis că va îmbunătăţi condiţiile de trai ale cubanezilor. În ultimul an, au fost ridicate restricţiile referitoare la cumprarea de electrocasnice, computere şi telefoane mobile. Preşedintele le-a mai dat voie cubanezilor să se cazeze în hotelurile din propria lor ţară, rezervate până acum exclusiv străinilor.
Observator
Ştiri video recomandate