Antena 3 CNN Actualitate Eroul Zilei. Rezultat uriaș pentru România la karate WKF

Eroul Zilei. Rezultat uriaș pentru România la karate WKF

Un sportiv român a câştigat pentru prima oară unul dintre cele mai puternice campionate de Karate din istorie: Youth League, Veneţia!

Sursa foto: Captură Antena 3
18 Dec 2019   •   12:49

În competiţie s-au înfruntat aproape 3.200 de concurenţi din 65 de ţări.

Petru Comănescu, sportivul clubului Sagitarius Bucureşti, a obţinut locul întâi la proba Kata cadeţi, unde s-au înfruntat 124 de concurenţi. România a mai obţinut două rezultate extraordinare prin două mici amazoane.

Maria Coman, de la Dinamo Bucureşti, a luat medalia de bronz, iar Ana Maria Corciu, de la Cobra Karate, a obţinut locul 5.

„Am început să conștientizez importanța acestui premiu, sunt foarte bucuros și mă simt pregătit pentru următorul concurs. Obiectivul meu  este Campionatul European din 2020. Am plecat cu gândul că pot câștiga concursul dar concurenții sunt foarte puternici, nivelul este foarte sus și mă bucur că am reușit să câștig”, a povestit Petru pentru Antena 3.