Antena 3 CNN Actualitate Eroul Zilei. Românul care a câștigat cursa IRONMAN în Malaezia

Eroul Zilei. Românul care a câștigat cursa IRONMAN în Malaezia

31 Oct 2019   •   12:45

O performanţă incredibilă a fost realizată de un român la o competiţie de triatlon din Malaezia. Alexandru Toma a participat la circuitul IRONMAN şi a câştigat locul 1 pentru categoria sa de vârstă, dar şi premiul pentru cel mai rapid înotător. Traseul a constat în aproximativ 2 km de înot, 90 de km de mers pe bicicletă şi 21 de km de alergare, iar sportivul român a reuşit să conducă timp de trei ore.

Premiile câştigate i-au adus acestuia şi calificarea la o altă mare competiţie din Noua Zeelandă, care va avea loc anul viitor.

”Acest concurs l-am avut în plan încă de anul trecut. (...) Practic sport de la șapte ani, înot, după care am continuat cu fotbal, atletism și triatlon”, a spus Alexandru Toma, la Antena 3.

„Cursa a fost grea din cauza căldurii. În ziua cursei, la alergare, au fost 45 de grade Celsius”, a povestit sportivul, amintindu-și momentele cele mai dificile din întreaga cursă.