Inspectoratul de Poliţie Judeţean (IPJ) Maramureș a comunicat, miercuri după-amiază, că un bărbat și fiul său au decedat în urma unui accident rutier produs miercuri pe drumul naţional DN 1C. Tragedia a avut loc pe drumul dintre municipiul Baia Mare şi oraşul Tăuţii-Măgherăuş.
Din primele date, accidentul s-ar fi produs ca urmare a impactului dintre un autoturism și un autotren, după ce unul dintre șoferii vehiculelor ar fi pătruns pe contrasens.
Personalul medical care a ajuns la faţa locului a constatat decesul conducătorului autoturismului, un bărbat de 46 de ani. De asemenea, din nefericire, în urma leziunilor suferite a decedat și un minor de 14 ani, pasager în autoturism.
Din primele informaţii, agentul se afla în maşină împreună cu fiul lui în vârstă de 14 ani, elev în clasa a IX-a la un liceul din Baia Mare. Polițistul era în timpul liber și se pare că fusese la școala pentru a-l lua și a-l duce acasă.
Medicii SMURD și ai Ambulanței au încercat din răsputeri să-i salveze pe cei doi, din păcate au fost nevoiți să declare decesul celor doi. O a treia victima a ajuns la spital, dar starea acesteia de sănătate nu ridică probleme.