Un turist englez în vârstă de 70 de ani, a murit sâmbătă, în timp ce era pe un traseu în Bucegi. Din primele informații, el a făcut stop cardio-respirator.
„Un apel venit prin 112 ne-a anunţat că un turist englez, în vârstă de 70 ani, aflat pe Platoul Bucegi, a intrat in stop cardio-respirator.
Echipa de prim răspuns, aflată de serviciu la Baza Salvamont Baba Mare, a ajuns în câteva minute la pacient şi a început manevrele de resuscitare, utilizând şi defibrilatorul”, au anunţat, sâmbătă după amiază, salvamontiștii de la Serviciul Salvamont Prahova.
La faţa locului a fost chemat și un elicopter de la Punctul de Operare aeriană Braşov, aeronava ajungând la faţa locului în 25 minute. Echipajul medical de pe elicopter a continuat manevrele de resuscitare, dar bărbatul nu a mai putut fi salvat.
Trupul neînsufleţit va fi transportat terestru de către salvatorii montani până la Piatra Arsă, de unde va fi preluat de către Institutul de Medicină Legală.