Antena 3 CNN Actualitate Social Eroul zilei. Românul care a terminat triatlonul Iron Man: Categoric mi-a trecut prin minte să renunț

de M.Z.    |    10 Oct 2016   •   13:04

Un român a reuşit performanţa de a ajunge la campionatul mondial Iron Man din Hawaii, cel mai important triatlon din lume.

Pentru asta, Mihai Baractaru a participat întâi la competiţia Ironman din Austria, clasându-se pe locul 3 la categorie şi locul 35 la general.

Triatlonul este un sport complex care îmbină trei elemente: înot, ciclism şi alergare, dintr-un singur foc. Când s-a apucat de triatlon, în 2006, Mihai Baractaru nu ştia să înoate, alerga destul de putin şi mergea pe bicicletă cu greutate. Însă în 10 ani a ajuns la performanţe greu de egalat.

A înotat 3,8 kilometri, a pedalat 180 de kilometri şi a alergat 42 de kilometri, totul în 9 ore, 57 de minute şi 30 de secunde.

Mihai Baractaru a spus luni, la Antena 3, că, pentru el, competiția din acest an a fost mai grea decât cea de anul trecut. El a recunoscut și că s-a gândit la renunțe.