Antena 3 Actualitate Spania s-a calificat în faza eliminatorie a Cupei Confederaţiilor (VIDEO)

Spania s-a calificat în faza eliminatorie a Cupei Confederaţiilor (VIDEO)

18 Iun 2009   •   03:10

Golul marcat de David Villa cu capul în repriza a doua a adus Spaniei o victorie meritată împotriva Irakului şi calificarea în semifinalele Cupei Confederaţiilor. Spania a dominat partida, însă a avut probleme la finalizare, pe când Irak a ameninţat foarte rar poarta campioanei europene.

Golul înscris de Villa l-a propulsat pe locul doi în topul marcatorilor spanioli, după deja legendarul Raul. Reuşita atacantului a adus totodată a 14-a victorie consecutivă pentru Spania, care a egalat astfel recordul mondial. A fost de asemenea al 34-lea meci fără înfrângere al Spaniei, care mai are nevoie de un rezultat pozitiv pentru a egala recordul Braziliei.

În cealaltă partidă a grupei A, gazda competiţiei, Africa de Sud, a dispus cu 2-0 de Noua Zeelandă, graţie golurilor înscrise de Parker în minutele 21 şi 52, şi păstrează şanse bune de calificare în semifinale. Africa de Sud are 4 puncte şi joacă cu Spania în ultima etapă, putând fi ajunsă doar de Irak, care are un punct, şi joacă împotriva Noii Zeelande.

Ai imagini sau informaţii care ar putea deveni o ştire? Trimite-ne un mesaj la numărul 0744.882.200 pe Whatsapp sau Signal