Antena 3 CNN Actualitate "Tricolorii mici" au învins Moldova cu 3-0, în preliminariile CE de tineret din 2011

08 Sep 2009   •   22:11

Selecţionata de tineret a României a învins reprezentativa similară a Republicii Moldova cu scorul de 3-0, la Craiova, într-un meci din grupa 1 a preliminariilor Campionatului European de fotbal U-21 din 2011.

Selecţionata României a controlat din start partida cu vecinii de peste Prut, iar Torje a deschis scorul în minutul 12, cu un şut din careu după lovitura liberă a lui Ionescu. Trei minute mai târziu a venit rândul unui puşti de la Steaua, Ochiroşii, să marcheze, acesta ducând scorul la 2-0 tot după o fază fixă.

Scorul final a fost stabilit imediat după pauză, de Torje, care, lansat de Ganea, a reuşit "dubla" cu un lob peste Chirinciuc. Jucătorii lui Emil Săndoi au luat apoi piciorul de pe pedala de acceleraţie şi nu au mai reuşit să îşi creeze prea multe ocazii.

România va juca următorul meci în deplasare, cu Letonia, pe 9 octombrie. În cealaltă partidă a grupei, de marţi, Rusia a învins în Andorra cu 4-0.

Au evoluat echipele:

România: 1. Silviu Lung jr - 2. Ştefan Bărboianu, 5. Valerică Găman, 6. Andrei Cordoş, 13. Paul Pârvulescu - 3. Mihai Onicaş - 10. Gabriel Torje (căpitan; 15. Sabrin Sburlea, 79), 8. Andrei Ionescu (14. Eric Bicfalvi, 58), 7. Răzvan Ochiroşii - 9. Liviu Ganea, 18. Lucian Răduţă (11. Mihai Costea, 46). Antrenor: Emil Săndoi.

Republica Moldova: 12. Anatol Chirinciuc - 5. Dumitru Bogdan, 3. Ştefan Caraulan, 2. Oleg Clonin, 13. Dumitru Berbinschi - 14. Iuri Bondarciuc (11. Dmitrii Vornişel, 55), 7. Artur Ioniţă, 15. Ion Demerji (18. Alexandr Pascenco, 62), 8. Artur Pătraş (căpitan) - 16. Eugen Sidorenco, 10. Alexandru Dedov (17. Mihail Turcan, 68). Antrenor: Serghei Chirilov.