Un accident neobișnuit a avut loc joi, 10 aprilie, în jurul orei 17:00, pe Splaiul Unirii din București. Din cauza vântului puternic, un copac a căzut peste o mașină care se afla în mers. Traficul este îngreunat.
Potrivit polițiștilor rutieri, șoferul autoturismului a fost rănit și transportat la spital pentru îngrijiri medicale.
De asemenea, bărbatul a fost testat cu aparatul alcooltest, rezultatul fiind negativ.
Traficul rutier este blocat pe Splaiul Unirii, pe sensul spre Șoseaua Vitan Bârzești.
Autobuzele liniei 223 circulă deviat, pe direcția către Cartierul Rezidențial Splaiul Unirii, anunță Societatea de Transport București (STB).
Polițiștii continuă cercetările pentru a stabili cum s-a produs exact accidentul.
„La data de 10.04.2025, în jurul orei 17.00, Brigada Rutieră a fost sesizată prin apel 112, cu privire la producerea unui accident de circulație pe Splaiul Unirii.
Polițiștii rutieri ajunși la fața locului au constatat că cele sesizate se confirmă, fiind vorba despre un autovehicul aflat în mișcare, ce a fost avariat de un copac, în urma condițiilor meteo nefavorabile.
În urma accidentului de circulație a rezultat rănirea conducătorului auto, care a fost transportat la spital în vederea acordării de îngrijiri medicale.
Bărbatul a fost testat cu aparatul alcooltest, rezultatul indicat fiind “zero”.
În momentul de față traficul este restricționat pe Splaiul Unirii dinspre Șos Mihai Bravu către Șos. Vitan-Bârzești .
În continuare se efectuează cercetări de către polițiști din cadrul Brigăzii Rutiere, în vederea stabilirii cu exactitate a cauzelor și împrejurărilor producerii accidentului rutier”, a transmis Brigada Rutieră București.