Antena 3 CNN Actualitate Victorie remarcabilă a naţionalei masculine de handbal în Belarus

Victorie remarcabilă a naţionalei masculine de handbal în Belarus

Sursa foto: Foto: GSP
02 Noi 2016   •   21:27

Naţionala masculină de handbal a României a reuşit o victorie remarcabilă, 26-23 (13-10) cu Belarus, miercuri, la Minsk, într-un meci din Grupa a 2-a a preliminariilor Campionatului European din 2018.

La primul său meci oficial cu spaniolul Xavier Pascual pe banca tehnică, tricolorii au învins în deplasare valoroasa formaţie a Belarusului, la capătul unui joc în care gazdele au condus doar în primul minut, cu 1-0 şi 2-1.

România a marcat cinci goluri la rând şi s-a desprins la 6-2 (min. 15), având cinci goluri avans în prima parte, 10-5, 11-6, şi chiar şase goluri, 12-6 (26). La pauză, tricolorii conduceau cu 13-10.

În repriza a doua, Belarus s-a apropiat la două goluri, 13-15 (37) şi 14-16 (40), iar apoi 18-20 (48) şi 19-21 (51), ultimul zvâcnet fiind în min. 57, la 22-24. România s-a impus fără emoţii, cu 26-23.

La Belarus, echipă lipsită de vedeta Serghei Rutenka, au jucat şi doi handbalişti legitimaţi la echipe din România, portarul Ivan Maţkevici (CSA Steaua) şi Maksim Baranov (HC Odorhei).

Pentru România au evoluat: Mihai Popescu, Ionuţ Irimuş - Valentin Ghionea - 6 goluri, Marius Mocanu - 5, Georgică Cîntec - 4, Ionuţ Ramba - 3, Marius Sadoveac - 2, Bogdan Criciotoiu - 2, Cristian Fenici - 2, Alex Csepreghi - 1, Nicuşor Negru - 1, Răzvan Pavel, Radu Lazăr, Andrei Mihalcea, Andras Szasz, Iulian Stamate.

Pentru Belarus au marcat: Denis Rutenka - 5 goluri, Boris Puhovski - 4, Serghei Şilovici - 4, Andrei Iurinok - 2, Vladislav Kuleş - 2, Ivan Brovka - 2, Aleksei Şinkel - 2, Artem Karalek - 1, Aleksandr Podşivalov - 1. Au mai jucat Ivan Maţkevici, Viaceslav Soldatenko - Aleksandr Titov, Viaceslav Bohan, Viaceslav Şumak, Dmitri Nikulenkov.

Joi, în celălalt meci din grupă, se întâlnesc Polonia şi Serbia.

România va juca următorul meci contra Poloniei, medaliată cu bronz la Mondialul de anul trecut, pe 6 noiembrie, la Cluj-Napoca.

Sursă: Agerpres