Se modifică din nou Codul Rutier. În ce situație șoferii nu ar mai fi obligați să prezinte actele la cererea Poliției Rutiere
Publicat acum 14 ore si 15 minute
Fără permis de conducere, omul a mers acasă în localitatea Alămor, județul Sibiu.
Bărbatul de 44 de ani știa că șoferii care fac transporturi internaționale sunt scutiți de a intra în carantină la revenirea în țară.
Așa că la graniță a declarat este șofer de camion, iar autoritățile i-au permis să meargă spre domiciliu său. Acolo, polițiștii s-au sesizat din oficiu, iar în urma cercetărilor au descoperit că bărbatul mințise.
El a recunoscut în final că a mințit și a fost condus într-un centru de carantină și s-a ales cu dosar penal pentru fals în declarații.