Antena 3 CNN Politică Ajutoare pentru familiile cu mulți copii. Tanczos Barna: „Este singurul mod prin care trendul demografic negativ poate fi corectat”

Ajutoare pentru familiile cu mulți copii. Tanczos Barna: „Este singurul mod prin care trendul demografic negativ poate fi corectat”

Gina Vacariu
1 minut de citit Publicat la 21:00 08 Mar 2025 Modificat la 22:19 08 Mar 2025
Ministrul Finanțelor, Tanczos Barna. FOTO: Inquam Photos/ George Călin

Tanczos Barna, ministrul Finanțelor, a vorbit într-un interviu exclusiv pentru Antena 3 CNN, despre cum se lucrează la o variantă prin care familiile cu mai mulți copii să fie ajutate. Iar una dintre soluții ar fi ca, în cazul acestora, impozitul pe venit să scadă, spune el.

„Este singurul mod prin care un program pe termen lung de corectare a acestui trend demografic negativ poate fi corectat”, a declarat ministrul de Finanțe.

Totodată, acesta a mai vorbit și despre modul în care posesorii de mașini vechi vor fi impozitați.

„Ceea ce este, într-adevăr, în PNRR – este obligația României să reanalizeze modul în care scade poluarea și prin intermediul unor taxe și impozite aplicate la mijloacele de transport.

Este un drum către o mobilitate mai verde, urmează această regândire a impozitării mijloacelor de transport și a folosirii infrastructurii rutiere.

Cred că se poate găsi un echilibru care să ducă, pe de-o parte, la reducerea impozitelor pentru mașinile mai puțin poluante, adică mașinile noi sau nu foarte vechi și o creștere a impozitelor la mașinile poluante.

Cei care nu-și permit mașini noi sunt ajutați prin programul Rabla să achiziționeze mașini noi. Programele acelea trebuie să continue.

Acolo am permis, de exemplu, să fie două tichete de rablă la o singură mașină cumpărată”, a declarat Tanczos Barna.

Ministrul de finanțe a mai vorbit despre regândirea impozitelor pe case.

„Da, este o discuție foarte complicată. Pentru că astăzi, pentru o casă din județul Harghita, de exemplu, e posibil să plătim același impozit ca pentru un apartament de o sută, două sute de mii de euro, din București sau din localitățile învecinate. Cu siguranță, trebuie să se facă diferențierea între un penthouse de 500.000 de euro și apartamentul de aceeași suprafață din Borsec sau Bălan”, mai spune Tanczos Barna.

Citește mai multe din Politică
» Citește mai multe din Politică
TOP articole