Ministrul Mediului, Diana Buzoianu, a făcut o serie de dezvăluiri în cadrul interviului oferit miercuri seara, la "Ediţia Specială" de la Antena 3 CNN. Potrivit declaraţiilor sale, nu vor fi concediaţi 500 de oameni de la Romsilva, ci vor merge fie în ocoalele silvice, unde sunt locuri vacante, sau în structurile regionale. În timpul declaraţiilor, ministra Mediului a mai subliniat că liderii sindicatelor au manipulat angajaţii Romsilva, cărora li s-a transmis că vor fi daţi afară sau că îşi vor pierde beneficiile. Totodată, ea a mai spus că, în timp ce silvicultorii protestau în fața Ministerului Mediului împotriva reorganizării Regiei Naționale a Pădurilor se derulau interviuri pentru postul de director general Romsilva.
Întrebată care este miza protestului de astăzi, Diana Buzoianu a răspuns: "Miza este, pentru unii, postul acela călduţ, scaunul de director. Aş vrea să zic de la bun început: nu vor fi concediaţi 500 de oameni. Poate să nu fie niciunul dintre oamenii care astăzi lucrează în executiv... concediat. Oamenii aceia vor putea să se ducă fie în ocoalele silvice, unde este nevoie, unde organigramele sunt astăzi, de multe ori, goale, unde sunt locuri foarte multe vacante. Acolo, unde, la firul ierbii, este nevoie de muncă. Sau se pot duce în direcţiile regionale, care vor fi create odată cu aceste... în structurile regionale", a explicat Diana Buzoianu în cadrul "Ediţiei Speciale" de la Antena 3 CNN.
Prezentatorul Răzvan Dumitrescu a intervenit imediat cu întrebarea: "Adică tot la Romsilva?", iar ministra Mediului a spus: "Evident, tot la Romsilva. Ce va dispărea cu siguranţă, vor fi posturile. Zecile de posturi de directori şi structurile foarte stufoase. Adică, dacă vrem să ducem oamenii, cu adevărat, acolo unde e nevoie de ei, da, îi ducem aproape. Îi ducem aproape de lucrările cele mai importante: în ocoale. Sindicaliştii, astăzi, liderii sindicatelor au manipulat... au manipulat nişte oameni să vină astăzi, în faţa Ministerului... au trimis o adresa acum câteva zile, să vină 25 de oameni din fiecare direcţie judeţeană. Le-au spus că vor fi daţi afară, că îşi vor pierde beneficiile, nimic mai departe de adevăr. De fapt, oamenii care sunt astăzi în execuţie, singura lor garanţie că condiţiile în care ei lucrează vor fi unele demne, că respectul va fi asigurat pentru această istituţie este fix reforma Romsilva".
Diana Buzoianu: Tot azi au avut loc interviuri pentru directorii general Romsilva
"În timp ce avea loc acest protest, aveau loc şi interviurile pentru directorii general Romsilva... Un director interimar. Mai mulţi candidaţi au spus la aceste interviuri că niciodată n-ar fi aplicat dacă n-ar fi văzut că este pe bune un concurs public. Au fost 25, în total, care s-au înscris şi, în urma verificării dosarelor, înţeleg de la Consiliul de Administraţie, au rămas 17, în total, pentru interviu. Iar acum, astăzi şi mâine, au loc interviurile.
Din cei aproape... 14.400 de angajaţi nu concediaţi pe nimeni?
"Eu nu cred că este nevoie de concedieri atâta timp cât oamenii respectivi se mută pe funcţii în care execută pe bune lucrări, nu mută hârtii dintr-un loc în altul", a mai precizat Diana Buzoianu în cadrul "Ediţiei Speciale" de la Antena 3 CNN. Geografic vorbind, oamenii pot rămâne în aceeaşi zonă.