Codul Rutier se modifică: Șoferii începători nu vor mai putea conduce, timp de doi ani, mașini considerate prea puternice
Publicat acum 1 ora si 41 minute
Protestele spontane ale angajaţilor din spitale se ţin lanţ. Marți dimineaţă mai multe cadre medicale de la Spitalul ORL Panduri au ieşit în curte şi au ameninţat cu întreruperea lucrului dacă managerul instituţiei nu rezolvă problema sporurilor.
Angajaţii susţin că directorul spitalului a aplicat discreţionar sporurile, şi aşa micşorate prin legea salarizării, astfel că au fost situaţii în care veniturile le-au scăzut şi cu 500 de lei.
Mai mult, medicii sunt nemulţumiţi că gărzile din weekend sunt plătite cu doar 200 de lei, deşi legea prevede mai mult.