Antena 3 CNN Economic Cum vor fi impozitate locuințele. „Trebuie să se facă diferențierea între un penthouse de 500.000 de euro și apartamentul din Borsec”

Cum vor fi impozitate locuințele. „Trebuie să se facă diferențierea între un penthouse de 500.000 de euro și apartamentul din Borsec”

Gina Vacariu
<1 minut de citit Publicat la 22:16 08 Mar 2025 Modificat la 22:17 08 Mar 2025
Sursa foto: Agerpres

Ministrul Finanțelor, Tánczos Barna, susține că impozitarea trebuie să facă distincție între un penthouse de 500.000 de euro și un apartament de dimensiuni similare situat în orașe mai mici, precum Borsec sau Bălan.

„Da, este o discuție foarte complicată. Pentru că astăzi, pentru o casă din județul Harghita, de exemplu, e posibil să plătim același impozit ca pentru un apartament de o sută, două sute de mii de euro, din București sau din localitățile învecinate. Cu siguranță, trebuie să se facă diferențierea între un penthouse de 500.000 de euro și apartamentul de aceeași suprafață din Borsec sau Bălan”, a declarat Tanczos Barna, ministrul Finanțelor, la Antena 3 CNN.

Acesta a mai explicat despre cum se lucrează la o variantă prin care familiile cu mai mulți copii să fie ajutate. Iar una dintre soluții ar fi ca, în cazul acestora, impozitul pe venit să scadă, spune el.

Citește mai multe din Economic
» Citește mai multe din Economic
TOP articole