Ministerul Sănătății cere serviciilor de ambulanță să-și suplimenteze echipajele din cauza codului roșu de caniculă
Publicat acum 3 ore si 50 minute
Vremea extremă a făcut prăpăd în jumătate din ţară. Au fost ploi torenţiale, vijelii şi grindină în mai multe judeţe şi au fost emise inclusiv mesaje de avertizare prin sistemul RO-ALERT.
Într-o localitate din Arad, gospodăriile şi culturile oamenilor au fost devastate de grindină.
Aceeaşi situaţie a fost şi în Mehedinţi, unde a fost emis cod portocaliu de vreme rea pentru 15 localităţi din judeţ.
Iar în Caraş-Severin şi Cluj, ploaia cu grindină a distrus grădini şi gospodării.
De asemenea, mai multe zone din ţară se află sub risc major de inundaţii.
Miercuri, mai bine de jumătate de țară a fost sub cod galben de ploi, vijelii, grindină şi descărcări electrice.