Antena 3 CNN Politică George Simion a anunțat că dacă va câștiga alegerile, va declanșa prezidențiale anticipate ca să candideze Călin Georgescu din nou

George Simion a anunțat că dacă va câștiga alegerile, va declanșa prezidențiale anticipate ca să candideze Călin Georgescu din nou

A.D.
1 minut de citit Publicat la 18:42 29 Apr 2025 Modificat la 19:32 29 Apr 2025
George Simion susține că oamenii l-ar vota degeaba pentru funcția de președinte, pentru că el va declanșa alegeri anticipate. Foto: Getty

George Simion a anunțat, marți, într-un interviu acordat Hotnews, că el crede că va câștiga alegerile din primul tur. „Poate nu va fi un tur II”, a spus el, afirmând, din nou, că, dacă va câștiga alegerile, Călin Georgescu va fi ”la conducerea țării”, prin referendum sau prin alegeri anticipate. 

„Sintagma de turul II înapoi înseamnă dreptate. Dl. Georgescu trebuie să ajungă la conducerea țării. Există referendumuri, alegeri anticipate… Dacă voi fi desemnat președinte, înseamnă că actuala guvernare nu mai beneficiază de sprijin popular, iar primul pas firesc ar fi ca dl Ciolacu să-și dea demisia”, a declarat Simion.

Întrebat unde este Călin Georgescu și de ce nu și-a declarat susținerea pentru el în campania electorală, Simion a răspuns, iritat: 

”Probabil la el acasă. Vă imaginați că el nu votează George Simion? Există diferite strategii electorale, cred că oamenii au îneles. Nu am să vă dau o foaie de parcurs și nu cred că el dă socoteală pe unde a fost. Cred că dl Georgescu și-a afirmat susținerea pentru mine, cred că strategia adoptată este una benefică ce ne va aduce primul loc și câștigarea alegerilor repetate”

Simion a mai spus că nu va participa la nicio dezbatere din campania prezidențială, dar a precizat că are programate mai multe interviuri în format 1 la 1. 

”Sunt foarte bucuros că am decis așa, în urma reacțiilor oamenilor noștri și a ceea ce s-a înâmplat în platou. Am folosit cele 30 de secunde în cel mai util mod posibl, ceilalți au stat 3 ore și s-au făcut de râs. O să fie important ce spun alegătorii când merg la vot”, a spus Simion despre plecarea sa intempestivă de la dezbaterea organizată luni de Digi24

Citește mai multe din Politică
» Citește mai multe din Politică
TOP articole