Țara în care canicula închide școlile cu lunile și trimite femeile acasă de la muncă. Povara cade aproape exclusiv pe mame
Publicat acum 5 ore si 39 minute
Guvernul spaniol a respins miercuri apelul liderului separatist catalan Carles Puigdemont la o mediere atât timp cât acesta continuă să ameninţe că va înfăptui secesiunea, informează AFP.
"Dacă Carles Puigdemont vrea să ne vorbească, să negocieze sau să trimită mediatori, el ştie perfect ce trebuie să facă mai întâi: să revină pe calea legii, pe care nu ar fi trebuit s-o părăsească niciodată", a reacţionat guvernul într-un comunicat.
Guvernul conservator condus de Mariano Rajoy îl avertizează pe Carles Puigdemont că "nu va accepta niciun şantaj'. 'Retrageţi ameninţarea cu ruptura!", îi cere el acestuia.