Antena 3 CNN Actualitate Incendiu uriaș la o fabrică de cherestea din Prahova. Pompierii au intervenit cu mai multe autospeciale

Incendiu uriaș la o fabrică de cherestea din Prahova. Pompierii au intervenit cu mai multe autospeciale

R.M.
<1 minut de citit Publicat la 17:12 27 Iul 2025 Modificat la 17:12 27 Iul 2025
Focul a cuprins aproximativ 30 de metri pătraţi din curtea unității / foto: Antena 3 CNN

Un incendiu a izbucnit duminică după-amiază la o fabrică de prelucrare a lemnului din localitatea Filipeştii de Târg, județul Prahova. Focul a cuprins aproximativ 30 de metri pătraţi din curtea unității, afectând în jur de 12 metri cubi de cherestea și rumeguș.

Focul a fost provocat, cel mai probabil, de radiaţia solară acumulată sau reflectată, au stabilit oficialii Inspectoratului pentru situaţii de Urgenţă Prahova.

„Pompierii au reuşit să lichideze incendiul în cel mai scurt timp, împiedicând propagarea acestuia si limitând, astfel, pagubele. La finalizarea intervenţiei, pompierii au stabilit că incendiul s-a produs, cel mai probabil, de la radiaţia solară acumulată sau reflectată”, au transmis reprezentanţii ISU Prahova.

Potrivit acestora, în urma incendiului nu au fost raportate victime.

 

Citește mai multe din Actualitate
» Citește mai multe din Actualitate
TOP articole