Mai multe persoane rănite în a doua noapte manifestații anti-migranți în Spania, relatează The Guardian.
Incidentele au avut loc în orașul Torre Pacheco din sud-estul țării și au fost declanșate, aparent, după ce un pensionar localnic a fost bătut de migranți.
În ciuda prezenței masive a poliției, grupuri de oameni înarmați cu bastoane au cutreierat străzile în căutarea persoanelor de origine străină, a relatat ziarul regional La Opinión de Murcia.
Autoritățile regionale nu au precizat numărul persoanelor rănite, dar au indicat că cel puțin o persoană a fost arestată în urma violențelor.
Cum a degenerat situația într-un oraș spaniol
Revoltele localnicilor au izbucnit după ce un localnic de 68 de ani a declarat presei că a fost bătut, miercuri, pe stradă de trei tineri de origine nord-africană.
Atacul ar fi fost filmat și postat pe rețelele sociale.
Două zile mai târziu, primăria a organizat o manifestație care trebuia să fie pașnică, dar în cadrul căreia simpatizanți de extremă dreapta au strigat sloganuri anti-imigranți.
Un grup numit "Deportați-i acum" a postat un mesaj pe internet, în care îndemna la atacuri împotriva persoanelor de origine nord-africană.
În alte postări, unii internauți au dat vina pe guvernările actuală și anterioară, a socialiștilor și a Partidului Popular, pentru că au permis intrarea masivă a migranților nord-africani în Spania.
"Politicile PPSOE (referire la Partidul Socialist și Partidul Popular, n.r.) privind frontierele deschise permit intrarea necontrolată a mii de persoane care resping cultura noastră, punându-i în pericol pe vârstnici, pe surorile și fiicele noastre. Incidentul din Torre Pacheco este rezultatul atitudinii tolerante a poporului spaniol. Dar Spania se trezește, în sfârșit", spune unul dintre aceste mesaje.
Autoritățile spaniole au lansat duminică un apel la calm în orașul cu 36.000 de locuitori.
Fernando López Miras, șeful conservator al guvernului regional din Murcia, a scris într-o postare pe X:
"Torre Pacheco trebuie să revină la normal. Înțeleg frustrarea, dar nimic nu justifică violența".
"Fac apel la locuitori să rămână calmi", a îndemnat, la rândul său, Pedro Angel Roca Ternel, primarul din Torre Pacheco, citat de televiziunea publică, RTVE.
În schimb, ministrul spaniol al tineretului, Sira Rego, a condamnat violențele anti-migranți, dând vina pe extrema dreaptă pentru tulburări.