România a primit miercuri prima plată din instrumentul european SAFE, respectiv 2,5 miliarde de euro, a informat şeful Cancelariei premierului, Mihai Jurca, care a menţionat că se confirmă rezultatul muncii depuse la Guvern şi în toate instituţiile implicate în coordonarea acestui program, conform Agerpres.
"Astăzi este o zi importantă pentru apărarea României: am primit prima plată din instrumentul european SAFE – 2,5 miliarde de euro, 15% din alocarea totală de 16,7 miliarde de euro pe care România o are prin acest program.
Această plată confirmă un lucru esenţial: am dus la capăt toţi paşii procedurali necesari, la timp şi cu seriozitate – rezultatul muncii depuse împreună cu colegii din Guvern şi din toate instituţiile implicate în coordonarea SAFE", a scris Mihai Jurca într-o postare pe Facebook.
Jurca a subliniat importanţa programului SAFE pentru România:
- accelerăm investițiile prioritare în apărare;
- modernizăm capabilitățile militare, aliniate la obiectivele europene comune;
- consolidăm industria românească de apărare, în cooperare cu industria europeană;
- creștem interoperabilitatea dintre forțele noastre de apărare și securitate.
"Securitatea ţării şi a cetăţenilor noştri nu este negociabilă. Depunem toate eforturile pentru dezvoltarea industriei României şi pentru apărarea tuturor românilor", a mai precizat şeful Cancelariei premierului în mesajul postat pe social media, miercuri seara.