Se modifică din nou Codul Rutier. În ce situație șoferii nu ar mai fi obligați să prezinte actele la cererea Poliției Rutiere
Publicat acum 14 ore si 6 minute
Firmele vor fi amendate în funcţie de numărul de angajaţi pe care Inspecţia Muncii îi va găsi în neregulă.
Este vorba despre o nouă prevedere legală care adaugă între 1.500 şi 3.000 de lei la sancţiune pentru fiecare angajat pentru care nu s-au respectat dispoziţiile privind munca suplimentară.
Peste 35% dintre angajaţii români muncesc mai mult de 40 de ore pe săptămână, iar cei între 35-49 ani sunt cei mai expuşi riscului orelor suplimentare, a arătat un studiu care a stat la baza acestei noi legi.