Se modifică din nou Codul Rutier. În ce situație șoferii nu ar mai fi obligați să prezinte actele la cererea Poliției Rutiere
Publicat acum 14 ore si 17 minute
Studiile internaţionale arată că peste 85% dintre cei care au un telefon, îl folosesc chiar şi în timp ce mănâncă. Iar efectele acestei dependenţe sunt devastatoare, avertizează medicii.
Dependenţa de telefon se numeşte nomofobie şi afectează din ce în ce mai mulţi copii şi adolescenţi.
Oana Dumitrache, medic specialist diabetolog: „De fapt, nu conştientizează ceea ce mănâncă, nu mestecă foarte bine alimentele. Prin supraalimentare o groază de probleme de sănătate pot apărea. Gastrită, chiar cronice în timp, obezitate prin supraalimentare, poate apărea diabetul zaharat juvenil, hipertensiunea arterială”
Sursa: observator.tv