Elevii de liceu vor avea o nouă materie opţională. Ce este „Ora de GIS”
Publicat acum 16 ore si 38 minute
Ana Iorga a explicat joi, la rubrica „Pe cuvânt” din cadrul emisiunii „Previziuni”, cum să folosim corect „nivele” și „niveluri”.
Spunem „niveluri” atunci când ne referim la înălțimea la care se găsește un punct, o linie sau o suprafață în raport cu un plan orizontal.
„Nivele” este pluralul de la nivel sau nivelă, un instrument folosit la determinarea liniei orizontale.