Independentul Alexander Van der Bellen a declarat că atitudinea sa proeuropeană l-a ajutat să câştige duminică alegerile prezidenţiale din Austria, în detrimentul contracandidatului său eurosceptic, Norbert Hofer, transmite DPA.
"Am luptat pentru Uniunea Europeană de la bun început", a spus Van der Bellen într-o primă reacţie.
Economistul austriac a recunoscut totuşi că nu era pe deplin sigur că va câştiga. "Am sperat că lucrurile vor merge bine. Dar am fost surprins de amploarea" victoriei, a mai spus el.
Potrivit unei prime estimări făcute de postul public de televiziune ORF, candidatul independent Alexander Van der Bellen, sprijinit de Verzi, l-a învins duminică pe contracandidatul său Norbert Hofer, susţinut de extrema dreaptă.
Van der Bellen era creditat cu 53,6% din voturi, faţă de 46,4% pentru Hofer, potrivit primelor estimări a căror marjă de eroare este de 1,2 puncte procentuale. Hofer a primit circa 1,9 milioane de voturi, faţă de peste 2 milioane de voturi câştigate de Van der Bellen.