Schema prin care o angajată de la Salarizare a furat 8,4 milioane de lei de la MAE, vreme de 15 ani
Publicat acum 2 ore si 7 minute
Proiectul lui Liviu Dragnea privind repatrierea rezervei de aur a BNR, care este depozitată acum la Londra, mai face un pas. Comisia de Buget Finanţe din Senat a avizat marți demersul.
”BNR va avea deplină libertate în cont, în gestionarea rezervei de aur și în dimensionarea acestuia. Dimensionarea este făcută de BNR strict în interesul politicii monetare, iar acel 5 la sută se raportează la o valoare pe care BNR o gestionează în mod cât se poate de autonom. Să nu creadă cineva din opinia publică că vreodată Guvernul a obligat BNR să cumpere aurul. Poziția BNR se va definitiva abia marți”, a declarat Șerban Nicolae.